Somali'deki terör saldırısında ikisi Türk 80 kişi hayatını kaybetti

Somali'nin başkenti Mogadişu'da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında ikisi Türk 80 kişi hayatını kaybetti. Onlarca kişi yaralandı.

DÜNYA 29.12.2019, 01:30 Şener Koştu
Somali'deki terör saldırısında ikisi Türk 80 kişi hayatını kaybetti

Coğrafi konum olarak Doğu Afrika’da bulunan Somali’de kan donduran bir terör saldırısı düzenlendi. Bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında aralarında iki Türk vatandaşının da bulunduğu 80 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren iki Türk vatandaşının, Somali’de yol yapım çalışmaları alanında faaliyet gösteren bir Türk şirketinde görevli dozer operatörü Mehmet Kaplan ve greyder operatörü Mustafa Yaman olduğu bildirildi.

Ölenlerin Çoğunluğu Öğrenci

Terör saldırısı başkent Mogadişu’nun işlek bölgelerinden birinde bulunan kontrol noktasına düzenlendi. Bomba yüklü aracın, içerisinde üniversite öğrencilerinin bulunduğu bir otobüsün geçişi esnasında patlatıldığı bildirildi. Terör saldırısıyla ilgili bir açıklama yapan Mogadişu Belediye Başkanı Ömer Mahmud, bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında ölenlerin çoğunluğunun üniversite öğrencisi ve diğer okullarda eğitim gören öğenciler olduğunu ifade etti. Terör saldırısında yaralananların ise civar hastanelerde derhal tedavi altına alındığı bildirildi. Terör saldırısının ardından bir açıklama yapan bir polis, “Terör saldırısında onlarca sivil vatandaşın hayatını kaybettiğini söyleyebilirim. Yaralı sayısı ise çok daha fazla.” dedi.   

Cesetler Tanınmıyor

banner32
Patlama anına tanıklık eden vatandaşlar ise yaşanan can pazarını dehşete düşüren ifadelerle anlattılar. Patlamaya tanıklık eden Sakariye Abdulkadir, “Patlama anında etrafa saçılan cesetlerden başka bir şey göremedim. Çoğu tanınmaz haldeydi.” diyerek dehşeti anlattı. Eski İç Güvenlik Bakanı ve şu an milletvekili olan Muhammed Abdirizak, “Henüz teyit edilmese de ölü sayısının 90’dan fazla olduğunu düşünüyoruz. Allah, bu barbarca saldırının kurbanlarına rahmet eylesin.” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu Doğruladı

Terör saldırısıyla ilgili açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mogadişu’da düzenlenen hain terör saldırısında yaşamını yitiren iki vatandaşımıza ve masum olan Somalili kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kardeş Somali halkının her daim yanında olacağız. Teröre karşı mücadelimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verdi.   

Üstlenen Terör Örgütü Olmadı

Hain terör saldırısını şu ana kadar üstlenen terör örgütü olmadı. Ancak Somali’de çok sık terör eylemleri düzenleyen El Şebab terör örgütünden şüpheleniliyor. El Şebab terör örgütü 10 yıldan fazladır Somali’de terör saldırıları düzenliyor. Terör örgütü, 2011 yılında başkent Mogadişu’dan çıkarılsa da ülkenin bazı bölgelerinde kontrolü elinde tutuyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@