Son dakika! Azerbaycan Dışişleri Bakanı istifa etti

Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaşın ayak sesleri duyulurken gerginliğin had safhada olduğu bugünlerde Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov istifa etti.

DÜNYA 16.07.2020, 15:04 16.07.2020, 16:53 Sema Topbaş
Son dakika! Azerbaycan Dışişleri Bakanı istifa etti

Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaşın ayak sesleri duyulurken gerginliğin had safhada olduğu bugünlerde Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov istifa etti. Azerbaycan Dışişleri Bakanı’nın istifasının ardından akıllara dün Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan gerilim hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Dışişleri Bakanı Mamedyarov’u eleştirisi geldi.

Cumhurbaşkanı Aliyev’den Eleştiri Gelmişti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında yaşanan şiddetli çatışmalar hakkında dün bir açıklama yaptı. Açıklamasında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mamedyarov’a eleştirilerde bulunan Aliyev, karışıklık olduğu zamanlarda Mamedyarov’un ortaya çıkmadığını, Ermenistan ile ilgili konulara ilgilenmede zayıf kaldığına vurgu yaptı. 

banner32
İlham Aliyev

Sınırda Gerilim Başladığında Makamında Bulunmadı

Sınırdaki gerilimlerin başladığı anlarda Dışişleri Bakanı Mamedyarov'un makamında bulunmadığını söyleyen ve Bakanı sert bir dille eleştiren Cumhurbaşkanı Aliyev, 12 Temmuz'daki çatışmaların ardından herkesin makamında olduğunu belirterek, 'Dışişleri ne yapıyordu? Neredeydi?' sözlerine yer verdi. 12 Temmuz'daki olayın ardından Başbakan'ın makamında olduğunu, kendisinin ise sabaha kadar makamından ayrılmadığını aktaran Aliyev, bunun yanı sıra Genelkurmay Başkanı, Güvenlik Servisi Başkanı, İçişleri Bakanı, Dış İstihbarat Servisi Başkanı, Savunma Bakanı ve Güvenlik Konseyi Başkanını'nda olayların ardından makamında olduğunu ancak kendisinini Dışişleri Bakanı'nı bulamadığını söyledi. Aliyev, Dışişleri Bakanı'nın yerini Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov'a sorduğunu da sözlerine ekledi. 

Elmar Mamedyarov

Son Olarak Rus Mevkidaşıyla Görüştü

Görevinden itifa eden Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov, en son Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Tovuz bölgesinde yaşanan çatışmalar hakkında görüşme gerçekleştirmişti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@