Son dakika: Kabil’de siyasi liderlerinde katıldığı anma törenine saldırı düzenlendi

Afganistan'ın başkenti olan Kabil'de siyasi liderlerin de bulunduğu anma törenine bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Olay yerindeki ilk incelemelere göre 27 kişi hayatını kaybetti.

DÜNYA 06.03.2020, 14:18 06.03.2020, 15:23 Sinem Ramazanoğlu
Son dakika: Kabil’de siyasi liderlerinde katıldığı anma törenine saldırı düzenlendi

Afganistan'ın başkenti olan Kabil'in Musalla bölgesinde, Hazaraların eski lideri olan Abdul Ali Mezari'nin ölüm yıl dönümünü için organize edilen anma töreni esnasında Yüksek Barış Şura Başkanı Kerim Halili'nin konuşma yaptığı anda bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Olay yerindeki ilk incelemelere 27 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Anma töreninde Hazara liderlerinden biri olan Muhammed Muhakkik'in bulunduğu ve saldırı sonrası çatışmanın yaşandığı belirtildi.

ABD-Taliban anlaşmasında yer alan maddeler;

Taliban ve ABD’nin yaklaşık iki yıl boyunca görüşüp konuştuğu anlaşmaya göre, örgütün yükümlülüklerini yerine getirmesi kaydıyla Amerikan yönetimi ve müttefikleri Afganistan'daki tüm askerlerini Nisan 2021'e kadar çekecek.

ABD yönetimi, Taliban liderlerine yönelik yaptırımlarının ağustosa kadar kaldırılması konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde girişimlerde bulunacak. ABD ve müttefikleri, Afganistan'ın siyasi bağımsızlığı veya toprak bütünlüğüne ilişkin herhangi bir zor veya güç kullanma tehdidinden kaçınacak.

banner32
ABD, yaklaşık 14 bin askerinin 5 binini mayısa kadar çekmiş olacak. Taliban ile Kabil yönetimi arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart'a kadar Afgan yönetimi 5 bin mahkumu; örgüt de elinde tuttuğu binden fazla kişiyi serbest bırakacak.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani örgütün Pakistan'daki merkezini Afganistan'a taşımasını şart koştu

ABD Savunma Bakanlığına göre, 2001-2019'da yalnızca askeri operasyonlar için 975 milyar doların harcandığı Afganistan'da, altyapı yardımları dahil edilince toplam masrafın 1 trilyon doların üzerinde olduğu hesaplanıyor. ABD, bu süre zarfında 2 bin 400 askerini kaybetti.

Taliban ise ABD'ye diğer terör örgütlerinin Afganistan topraklarını kullanarak, ABD ve diğer ülkelere tehdit oluşturmasına izin vermeyecek ve iş birliği yapmayacak.

Taraflar, Taliban'ın yeni dönemde ülke yönetimine nasıl katılacağı konusunda bir açıklama yapmazken; Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban mensuplarının salınması için örgütün Pakistan'daki merkezini Afganistan'a taşımasını şart koştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@