Tansiyon düşmüyor Bağdat’ta ABD’ye bir saldırı daha

Kasım Süleymani’nin ölümü sonrasında Orta Doğu’da tansiyon bir türlü düşmüyor. Karşılıklı tehditlerin devam ettiği süreçte Bağdat’ta Yeşil Bölge’de yer alan ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 katyuşa füzesi atıldığı öğrenildi.

Tansiyon düşmüyor Bağdat’ta ABD’ye bir saldırı daha

Kasım Süleymani’nin ölümü sonrasında Orta Doğu’da tansiyon bir türlü düşmüyor. Karşılıklı tehditlerin devam ettiği süreçte Bağdat’ta Yeşil Bölge’de yer alan ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 katyuşa füzesi atıldığı öğrenildi. ABD Büyükelçiliği’ne atılan 2 katyuşa füzesinden birinin Yeşil Bölge’nin dışına düştüğü öğrenilirken yaralananlar olduğu bilgisine ulaşıldı.

Tansiyon Düşmüyor

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı olan Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye Irak’ın Başkenti Bağdat’ta düzenlenen suikast sonrasında Orta Doğu’da gerilim giderek tırmanıyor. Irak’ın Başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği yakınlarına 2 adet katyuşa füzesi atıldığı ve yaralıların olduğu bilgisi verildi.

Dün Büyükelçilik ve Askeri Üssü’ne Saldırı Düzenlenmişti

Diğer yandan dünde ABD Bağdat Büyükelçiliği yakınına 2 adet katyuşa roketi atılmış ve Yeşil Bölge’nin yakınlarında yer alan Cedriye mahallesine isabet eden füzeler sonucunda 5 kişi yaralanmıştı. Bunun yanı sıra Salahaddin vilayetinde kalan ABD güçleri ve ülkenin en büyük askeri üssü olan Beled Üssü’ne de füzeli saldırı düzenlenmişti.

Gerilim Nasıl Başlamıştı?

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı olan Ebu Mehdi-el Mühendis’in Bağdat havalimanında uğradığı saldırı sonucunda öldürülmesinin ardından ABD Savunma Bakanlığı açıklama yapmış ve saldırı emrinin ABD Başkanı Trump’tan geldiğini söylemişti. Tüm dünyayı şokta bırakan bu suikast sonrasında İran lideri Ayetullah Hamaney açıklama yapmış ve Süleymani’nin gidişiyle yaptığı işin durdurulamayacağını ve yolunun kapanmayacağını söyleyerek saldırıyı gerçekleştiren suçluları da acı bir intikamın beklediğini ifade etmişti. Süleymani ve Ebu Mehdi’nin ölümün ardından Hamaney ülkede 3 günlük yas ilan etmiş ve Süleymani’nin yerine yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kaani’yi göreve getirmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@