Türkiye'nin Doğu Akdeniz hamlesine Yunanistan hangi hamleyle karşılık vermeye hazırlanıyor

Türkiye'nin Doğu Akdeniz hamlesi ile büyük bir telaşa kapılan Yunanistan, Libya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırarak sınır dışı etmekle tehdit etti.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz hamlesine Yunanistan hangi hamleyle karşılık vermeye hazırlanıyor

Yunanistan, Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğalgaz rezervlerini Kıbrıs Rum Kesimi Yönetimi ile tek taraflı paylaşım çabaları içerisine girince Türkiye, Libya ile ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşmasını imzalayarak karşı hamle yaptı. Türkiye’nin bu hamlesinden rahatsız olan ve teleşa kapılan Yunanistan ise adeta çileden çıkmış durumda. Öyle ki sınır komşumuz Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etmek için hazırlıklara başladı.

Kopyasını İstedi

Libya’nın Atina Büyükelçisi Maiza K.Y. Gzllal’ı Dışişleri Bakanlığı’na davet eden Yunanistan, Türkiye ile imzalanan mutabakatın bir kopyasını talep etti. Yunan hükümeti, bu talebin reddedilmesi durumunda Libya’nın Atina Büyükelçisi’nin istenmeyen adam (persona non grata) ilan edilerek sınır dışı edileceğini açıkladı. Yunan hükümetinin bu talebin yerine getirilmesi için Libya Büyükelçisi’ne 5 Aralık tarihine kadar süre verdiği öğrenildi.

Yunanistan Çılgına Dönmüştü

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhrırasına’ sert tepki gösteren Yunan hükümeti, adeta çılgına dönmüştü.

Bu mutabakatla uluslararası deniz hukukunun ihlal edildiğini iddia eden Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, bu mutabakatın iyi komşuluk ilişkileriyle de çeliştiğini ileri sürmüştü.

Mutabakatla Deniz Sınırları Çizildi

Yunanistan’ın sert tepki gösterdiği Türkiye ve Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırası ile Marmaris – Kaş arasında bulunan hatla, Derne – Tobruk arasında bulunan hat arasında karşılıklı deniz sınırları çizildi.

Yunanistan ise Türkiye’nin Libya ile sınırı bulunmadığından dolayı mutabakatla çizilen deniz sınırlarının uluslararası hukuka aykırı olduğundan geçersiz olduğunu savunuyor.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@