Türkiye ve Rusya'nın girişimleri sonucu Libya'da ateşkes kabul edildi

Libya'nın doğusunda bulunan darbeci Hafter’e bağlı güçler Türkiye ve Rusya'nın ortak ateşkes çağrısı sonucunda ateşkesi kabul etti.

DÜNYA 12.01.2020, 12:23 12.01.2020, 12:45 Melek Eren - melek.eren@canlihaber.com
Türkiye ve Rusya'nın girişimleri sonucu Libya'da ateşkes kabul edildi

Libya'da uzun zamandan beri devam eden iç savaşta ateşkes ilan edildi. Türkiye ve Rusya'nın ortak olarak yaptığı ateşkes çağrısı üzerine Hafter'e bağlı güçlerin Sözcüsü Ahmed el-Mismari, sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. Görüntülü bir mesaj paylaşan el-Mismari Libya'nın batısında devam eden operasyonlara ilişkin Ateşkes çağrısında kabul ettiklerini duyurdu. El-Mismari karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi durumunda ise şiddetli bir şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Erdoğan ve Putin ortak açıklama yapmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin Libya'da Ateşkes ilan edilmesi için ortak bir çağrıda bulunmuştu. Ulusal Mutabat Gücü, Erdoğan ve Putin tarafından yapılan bu çağrıyı memnuniyetle karşılanırken haftere bağlı güçler ise ateşkesi kabul etmemişti.

 Türk askeri Libya'da

TBMM'de geçtiğimiz haftalarda oylanan teskere kabul edilmiş ve Türk askeri Libya'ya gönderilmişti. Türk askerinin Libya'daki durumu ve konumu herkes tarafından merak edilirken ateşkes ilan edilmesi birçok kişinin içini rahatlattı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@