Türkiye’den AB’ye yaptırım resti!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB’ ye yaptırımlarla ilgili misilleme resti çekti.

DÜNYA 06.07.2020, 17:02 06.07.2020, 17:34 Sema Topbaş
Türkiye’den AB’ye yaptırım resti!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB’ ye yaptırımlarla ilgili misilleme resti çekti. AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Borrel ile basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, ‘AB Türkiye ile ilgili ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız.’ dedi. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Açıklama

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel Fontelles ile Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önemli başlıklara değindi. Çavuşoğlu açıklamasında, 'AB Türliye ile ilgili ilave kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Buda çözüme katkı sunmaz. Türkiye'ye kimse birşey dikte etmesin. AB dürüst bir arabulucu olsun.'  ifadelerine yer verdi.

'AB Adil Davranmıyor'

banner32
Basın toplantısındaki açıklamalarına devam eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB'yi Türkiye'ye verdiği taahhütleri yerine getirmeye davet etti. Vize serbestinin ABD'nin Türkiye'ye bir sözü olduğunu belitren Çavuşoğlu, bu sözün yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizere, 'AB'nin adil davranmadığını söylemek hakkımız.' ifadelerinde bulundu. 

Çavuşoğlu ve Borrel

Çavuşoğlu'ndan Fransa'ya Eleştiri

Fransa'nın Libya'da Halife Hafter'e verdiği desteği de eleştiren Çavuşoğlu, Fransa'nın taciz iddiasının yalan olduğunun kanıtlandığını ancak Fransa'nın bu konuda dürüst davranmadığını, Türkiye'nin ise bunu ispat ettiğini söyledi. 

Borrel'den Türkiye Açıklaması

Öte yandan AB Dış Politika Yüksek Temsilcis Borrel'den de açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarının ardından konuşan Borrel, 'Türkiye ile daha fazla iş birliğine ihtiyacımız var.' dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@