UFO sandıkları ışık huzmesi meğerse Rus füzesiymiş

Ülkemizde de görülen ışık huzmesi vatandaşlar tarafından UFO sanılsa da Rusya Savunma Bakanlığı Topol-M balistik füze denemesi yaptığını resmi olarak açıkladı.

DÜNYA 01.12.2019, 01:35 01.12.2019, 01:47 Şener Koştu
UFO sandıkları ışık huzmesi meğerse Rus füzesiymiş

Birçok insan tarafından UFO sanılan Rusya’nın yanı sıra ülkemizinde çeşitli illerinden görülen ışık hüzmesi meğerse Astrahan kentinde bulunan Kapustin Yar Uzay Üssü’den fırlatılan bir Rus balistik füzesiymiş.

banner32
Perşembe gecesi Ural Dağları bölgesi ile İdil Nehri civarında görülen ışık hüzmesini vatandaşlar UFO sansa da Kapustin Yar Uzay Üssünden deneme maksadıyla fırlatılan Topol-M modeli kıtalararası balistik bir füze olduğunu Rusya Savunma Bakanlığı resmi olarak açıklamakla birlikte videosunu da yayınladı. Açıklamada söz konusu balistik füzenin, Kazakistan’ın Sary—Shagan sahasında simüle edilen bir hedefi vurduğunu da değinildi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan videoda balistik füzenin gökyüzüne fırlatıldıktan sonra bulutların arasında kayboluşu görünüyor.

Stratejik Bir Füze

Rus ordusu, Topol-M balistik füzelerini 1980’lerin sonundan itibaren geliştirmeye başladı. Ayrıca bu model balistik füzeler, stratejik bir kıtalararası balistik füze sistemi özelliğiyle biliniyor.

800 Bin Ton TNT’ye Bedel

Topol-M balistik füzelerinin yıkım gücü ise oldukça fazla. Öyle ki Topol-M balistik füzeleri, 800 bin ton TNT’nin yıkım gücüne sahip olmanın yanı sıra II. dünya savaşında Japonya’nın Nagazaki kentine fırlatılan atom bombasının yıkım gücünden 40 kat daha fazla güce sahip olduğu da biliniyor.      

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@