Ünlü Fransız dergisinden Türkiye’ye küstah tehdit!

Danıştay’ın Ayasofya kararı diğer ülkeleri rahatsız etmeye devam ediyor. Ayasofya ile ilgili alınan bu karar ünlü Fransız dergisi Le Point’in kapağına taşındı.

DÜNYA 16.07.2020, 13:08 Sema Topbaş
Ünlü Fransız dergisinden Türkiye’ye küstah tehdit!

Danıştay’ın Ayasofya kararı diğer ülkeleri rahatsız etmeye devam ediyor. Ayasofya ile ilgili alınan bu karar ünlü Fransız dergisi Le Point’in kapağına taşındı. Ünlü derginin kapağına konu olan Ayasofya kararından duyulan rahatsızlık, ‘Ayasofya, Suriye, Libya, Akdeniz… Erdoğan’la savaş kapımızın önünde’ ifadeleriyle yansıtıldı.

Derginin Manşetinde Yer Aldı

Danıştay’ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle Ayasofya Camiye dönüştürüldü ve yeniden ibadete açılması ile dünya gündeminde geniş yer buldu. Ayasofya’nın ibadete açılması bazı ülkeleri rahatsız etti. Bu ülkeler arasında yer alan Fransa, ülkenin ünlü dergilerinden olan Le Point’te Ayasofya konusuna manşetinde yer verdi. 

banner32
Le Point

Küstah Savaş Tehdidi

Yunanistan başta olmak üzere Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasından rahatsızlık duyan bazı ülkeler arasında yer alan Fransa, ilk olarak Avrupa Birliği zirvesini topladı. Öte yandan Ayasofya’nın Camiye dönüştürülme kararının verildiği günlerin akabinde Türkiye’ye karşı yaptırım hedefleyen Paris yönetiminin bu çabası sonuçsuz kaldı. Dünya gündemine oturan Ayasofya kararı Fransa’nın ünlü dergisi Le Point’in manşetine taşındı. Dergide, ‘Ayasofya, Suriye, Libya, Akdeniz… Erdoğan’la savaş kapımızın önünde’ manşeti atıldı. Bu manşete beraber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafına da yer verilen dergide alınan tarihi Ayasofya kararının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Osmanlı İmparatorluğu hevesini gösterdiğini vurguladı.

Ayasofya

Erdoğan ve Türkiye Daha Önce Yine Hedefteydi

Ünlü Fransız dergisi Le Point, daha önce yine Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’yi hedef almış ve Türkiye’nin etnik temizlik yaptığını iddia etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları ise söz konusu dergi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@