Virüs güneş ışığıyla ölüyor mu? ABD’nin deneyi basına sızdı

Dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülkede can kaybı yaşanmaya devam ederken salgının merkez üssü haline gelen can kaybının en fazla yaşandığı ülke olan ABD’de yapılan deney basına sızdı.

DÜNYA 18.04.2020, 18:05 18.04.2020, 18:11 Sema Topbaş
Virüs güneş ışığıyla ölüyor mu? ABD’nin deneyi basına sızdı

Dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle birçok ülkede can kaybı yaşanmaya devam ederken salgının merkez üssü haline gelen can kaybının en fazla yaşandığı ülke olan ABD’de yapılan deney basına sızdı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan deneylere göre, koronavirüs yüksek sıcaklığa dayanamıyor ve güneş ışığıyla birlikte ölebiliyor.

ABD’nin Koronavirüs Üzerine Yaptığı Deneyler Basına Sızdı

Çin’de baş gösteren ve dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgınının yeni merkez üssü artan ölüm ve vaka oranlarının çokluğuyla ABD oldu. ABD’yi İspanya, İtalya ve Almanya izlerken ülkeden gelen bir habere göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından koronavirüs üzerine gerçekleştirilen bir deney basına sızdı. Basına sızan deney raporlarına göre, yüksek sıcaklık ve güneş ışığı yüzeylerde veya mikrodamlacıkla içinde bulunan koronavirüsü hızlıca öldürebiliyor. ABD’den gelen bu iddialar yaz aylarına sayılı günler kala insanlar için yeni bir umut oldu. Basına sızan deney raporları hakkında açıklama yapan ABD İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ise bu deneylerdeki bilgilerin henüz tam olarak kanıtlanmadığının altını çizdi.

Henüz Bilimsel Olarak Bir Kanıtı Yok

banner32
ABD İç Güvenlik Bakanlığı Yetkilileri, deneyler sonucunda elde edilen verilerin henüz kanıtlanamadığını ve henüz bilimsel olarak kanıtlanmayan veriler üzerinden spekülasyon yapmanın, sonuç çıkarmanın veya farkında olmadan halkı etkilemeye çalışmanın sorumsuzluk olacağını ifade etti. 

Sıcaklık Virüsü Öldürür Mü?

Yeni tip koronavirüs salgınının ilk ortaya çıktığı tarihten itibaren birçok bilim insanı yaz aylarının koronavirüsü azaltacağını ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte virüsün etkilerinde azalma yaşanacağını belirtti. Ancak bazı bilim insanları bu iddialara karşılık hava sıcaklığının koronavirüs üzerinde etkili olup olmadığı konusunda henüz bilimsel bir kanıt olmadığına sıklıkla vurgu yaptı. 


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@