Virüs kabusu son mu buluyor? Potansiyel koronavirüs aşısı insanlar üzerinde denenecek

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock tarafından yapılan açıklama tüm dünyayı heyecanlandırdı. Başarı oranı yüzde 80 olarak gösterilen potansiyel koronavirüs aşısının Perşembe günü insanlar üzerinde denemelerine başlanacağı duyuruldu.

DÜNYA 21.04.2020, 22:17 Sema Topbaş
Virüs kabusu son mu buluyor? Potansiyel koronavirüs aşısı insanlar üzerinde denenecek

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock tarafından yapılan açıklama tüm dünyayı heyecanlandırdı. Başarı oranı yüzde 80 olarak gösterilen potansiyel koronavirüs aşısının Perşembe günü insanlar üzerinde denemelerine başlanacağı duyuruldu. Oxford Üniversitesi’nde çalışılan aşının başarı şansına yüzde 80 olarak bakılıyor. Aşı üzerinde çalışan üniversite ekibi Eylül ayına kadar yaklaşık olarak bir milyon doz aşıyı hazır hale getirmek istediklerini ifade etti.

Aşının Başarı Şansına Yüzde 80 Olarak Bakılıyor

banner32
Günlük basın toplantısını düzenleyen ve önemli açıklamalarda bulunan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen ve üzerinde yoğun bir çalışma yapılan potansiyel aşıda insanlar üzerinde deneme aşamasına geçileceğini duyurdu. Aşının insanlar üzerinde denemelerinin Perşembe günü başlayacağını söyleyen Hancock, bunun dışında Oxford Üniversitesi ve Londra’da yer alan Imperial College’a yaptıkları klinik çalışmalar için 20 milyon sterlin katkı vereceklerini ifade etti. Oxford Üniversitesi ise insanlar üzerinde denemesi yapılacak olan potansiyel koronavirüs aşılarındaki başarı şansına yüzde 80 olarak bakıyor ve Eylül ayına kadar yaklaşık bir milyon doz aşıyı hazır hale getirmeyi hedefliyor.

Aşı Nasıl Üretildi?

Oxford Üniversitesi tarafından ChAdoX1 adı verilen potansiyel koronavirüs aşısının Şempanzelerde adenovirüs adında gribe yol açan virüsün genetiğinin değiştirilerek üretildiği bilgisi verildi. Söz konusu virüsün genetiğiyle, insan vücudunda gelişmesi engellenecek şekilde oynanırken ayrıca koronavirüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan çivi proteini üreten genetik unsurlarda eklendi. Geliştirilen bu aşı sayesinde koronavirüsün ürettiği çivi proteine yapışacak ve onun hücrelere nüfuz etmesine engel olacak antikorlar üretecek.

Aşı Denemesi İçin Gönüllüler Aranıyor

Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu aşının insan üzerinde denemelerinin yapılması için 18-55 yaş aralığında gönüllü kişiler arandığı ve gönüllü olacak kişilerin herhangi bir sağlık sorunu olmaması gerektiği aktarıldı. Ayrıca aşı için gönüllü olan kişilere 190 ila 625 pound arasında bir ödeme yapılacağı bilgisi de verildi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@