Yunan Bakan’dan Diyalog Mesajı Türkiye’yle Tek Sorunumuz İse

Baskı yada herhangi bir tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğ kurmaya hazırız diyerek mesajı veren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye ile tek sorunumuz ise, kıta sahanlığı vede deniz yetki yerlerin belirlenmesidir.

DÜNYA 28.07.2020, 18:39 Kadir Kurtay
Yunan Bakan’dan Diyalog Mesajı Türkiye’yle Tek Sorunumuz İse

Nikos Dendias, Başkent Atina'da olan İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İş Birliği Bakanı Arancha Gonalez Laya ile görüşmesinden sonra gerçekleşen ortak basın toplantısında anlattı.

Yunan Bakan’dan Diyalog Mesajı Türkiye’yle Tek Sorunumuz İse

Türkiye'ye çok saygılıyız

İspanyol mevkidaşıyla sığınmacı konusu olmak üzere Doğu Akdeniz'de gelişmeleriyle ele aldıklarını söyleyen Nikos Dendias, Libya konusunda AB'nin daha çok aktif bir tutum sergilemesi gerektiği konusunda Laya ile mutabık olarak kaldıklarını söyledi.

banner32
Dendias, Laya' Ankara'da görüşmelerde bulunduğunu söyleyerek, ‘Yunanistan'ın komşusu Türkiye'ye karşı çok saygılı olduğunu’ ileri sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın' Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmalarıyla alakalı açıklamalarını söyleyen Dendias, Baskı yada tehdit olmadan Türkiye ile diyaloğ kurmaya hazırız.

Türkiye ile tek sorunumuz ise, kıta sahanlığı ve deniz yetki yerlerin belirlenmesidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcü Kalın açıklaması ise şöyle

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, katılmış olduğu televizyon programında, Yunanistan'ın Türkiye için çok önemli bir komşu olduğu değerlendirmesini yaparak, Cumhurbaşkanımız Erdoğan talimatları çerçevesinde biz ön koşulsuz olarak Yunanistan ile bütün bu konuları; Ege, kıta sahanlığı olmak üzere, adalar, hava sahası ve, arama tarama çalışmalarıyla birlikte Doğu Akdeniz ile diğer bütün ikili konuları konuşmaya hazırız.

Yunanistan'la yaşanan NAVTEX gerilimini söyleyen Kalın, ‘bölgedeki faaliyetleri bir müddet daha bekleyebileceğini’ söylemişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@