Zebra ile Eşek çiftleşti ve türünün tek örneği olan ZONKEY doğdu

Kaçak avlanma yasaları ile korunan bölgede bu ve benzeri çiftleşmeler oluyor ve türünün tek örneği olan doğumlar olabiliyor

DÜNYA 14.04.2020, 12:42 Sinan Kılıç
Zebra ile Eşek çiftleşti ve türünün tek örneği olan ZONKEY doğdu

Kenya'da Chyulu Hills Milli Prkı yöneticileri, oldukça garip görünümlü yavru tayı görünce oldukça şaşırdılar ve gözlerine inanamadılar. Tayın rengi kahverengi olmasına rağmen baldır ve ayak kısımları siyah beyaz şeritleri var. Biz ona Zonkey diyoruz.

Zonkey büyüyünce üreme yapamıyor

Tür olarak Zonkey denilen tay oldukça sağlıklı olarak büyüyor ama doğurganlık yaşına geldiğinde üreme yeteneği olmayacak.

zonkey

Eşek ve zebra'dan ortaya karışık

Eşeği temsilen kahverengi gövdesi ve zebrayı temsilen sihay beyaz şeritten bacak kısmından dolayı eşek-zebra melezi olduğu anlaşılan taya Zonkey denildi.

Çok sağlıklı çiftleşme olmuş

SWT (Hayvan Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) bu tohaf olayı yakından inceledi ve eşek ve zebranın başarılı bir şekilde çiftleştiğini onayladı. SWT (Hayvan Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) yetkilisi  Vahşi yaşamın içinde beklenmedik şeyleri görerek öğreniyoruz ve oldukça sıradışı olaylarla karşılaşabiliyoruz dedi ve "En basit görünen hikaye bile sonunda gerçek sonuçlarını ortaya çıkarabilir ve bizleri oldukça şaşkına çevirebilir"

banner32

Basın Zonkey'e geniş yer ayırdı

Bu olay o kadar sevimli ve olağan üstü bir şeydi ki Tüm medya Zebra'nın yavrusu Zonkey'e geniş yer ayırdı.

zonkey zebra

Zonkey ve annesi zebra koruma altına alındı

SWT (Hayvan Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) duyarsız kalmadı ve  anne zebra ve yarzu Zonkey'i Chyulu Milli Prkında özel korum altına aldı. Bun sayede kaçak avlanma yapanların kurşunlarına hedef olmayacak ve korkusuzca büyütülebilecek.

Zebraların hamilelikleri 12 ay sürer

Muhtemelen 2019 yılında zebranın sığır sürüsü ile birlikteyken tanıştığı eşeğle tanıştı ve aşık oldu. SWT (Hayvan Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) "Zonkey, babası olan eşeğin güçlü ve sağlam gövde kısmını, ve anne zebranın çizgili bacaklarını alarak sevimli bir çocuk oldu.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@