Cumartesi , Ağustos 4 2018

Dünyada Zehirli Hava Teneffüs Eden Bebek Sayısı 17 Milyon


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan uyarıya göre dünyada 1 yaşın altında 17 milyon bebek, zehirli hava teneffüs ediyor. 

UNICEF’in hazırladığı rapora göre Dünya Sağlık Örgütünce (DSÖ) belirlenen uluslararası sınırın en az 6 kat fazlasının etkin olduğu hava kirliliğinin olduğu bölgelerde 17 milyon bebek yaşamını sürdürüyor. 

Uydu görüntülerinden elde edilen veriler ışığında zehirli hava teneffüs eden bebeklerin 12,2 milyonu Güney Asya’da hava kirliliğinin en çok etkili olduğu bölgelerde yaşamını sürdürüyor. UNICEF tarafından hazırlanan rapordan elde edilen diğer bir veri ise Dünya Sağlık Örgütünün uluslararası hava kirliliği sınırının 6 katından fazlasını soluyan bebeklerin 4,3 milyonu da Doğu Asya ile Pasifik bölgelerinde yaşamını sürdürüyor. 

Bebeklerin teneffüs ettiği zehirli havanın beyin gelişimlerini olumsuz etkileyebileceğinin belirtildiği raporda, bebeklerin beyin gelişimlerinde yaşamlarının ilk bin gününün çok önemli olduğuna değinildi. UNICEF raporunda, kirli havanın içeriğindeki partikülleri teneffüs eden bebeklerin beyin dokusuyla bilişsel gelişiminin zarar gördüğüne ve bu hususun yaşam boyunca etkili olduğuna özellikle vurgu yaptı. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, “Bebeklerin ve çocukların soluduğu kirli hava sadece gelişmekte olan akciğerlerine zarar vermiyor. Aynı zamanda gelişmekte olan beyinleri de bu kirli havadan kalıcı hasar görebilir. Bu da çocukların geleceğine olumsuz etki ediyor. Ayrıca dünyada her sene 5 yaşından küçük 600 bin çocuk, hava kirliliğinin yol açtığı hastalıklardan yaşamını yitiriyor.” şeklinde konuştu. 
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir