Cumartesi , Ağustos 4 2018

Dünyanın Cennet Köşelerinden Fethiye


Muğla ilinin tatil merkezlerinden olan dünyanın cennet köşesi Fethiye, tarih boyunca birçok medeniyetin gözdesi olmuştur. Fethiye’nin geçmişi M.Ö. V. yüzyıla kadar gider. Antik çağlarda ismi Telmessos olan Fethiye, uzunca bir süre Likya Uygarlığından bağımsız olarak varlığını sürdürse de Pers İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu, Bergama Krallığı, Bizans İmparatorluğu, Menteşeoğulları Devleti, Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok devletin egemenliği altında da bulunmuştur. Fethiye, coğrafya ve doğal güzellikleri olarak dünyanın cennet köşelerinden biri olsa da birçok medeniyetin izlerini barındırdığından dolayı tarihi ve kültürel birçok eser ile geçmişe yolculuk yapılabilecek bir tatil beldesidir. Pers İmparatorluğu, Lidyalılar, Karyalılar ve Roma İmparatorluğu gibi birçok medeniyete ait eseri bünyesinde barındıran Fethiye, sadece doğal güzellikleri olarak değil, tarihi olarak da ülkemizin görülmesi gereken önemli tatil merkezlerindendir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Fethiye’de Deniz suyunun sıcaklığı kışın dahi 16 derecenin altına düşmez. Fethiye, irili ufaklı koyları, dünyaya nam salmış kumsalları, tarihi eserleri ve çam ormanlarıyla muhteşem bir tatil merkezidir.

Fethiye Ulaşım İmkanları

Fethiye’ye karayolu ile ulaşmak isteyenler, Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı 3 karayolu ile bütün illerden ulaşabilirler. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi illerden ise Fethiye’ye otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

Fethiye’ye hava yolu ile ulaşmak isteyenler ise dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alan Dalaman Havalimanına inerek ulaşabilirler. Dalaman Havalimanı, Fethiye ilçesine sadece 55 kilometre uzaklıktadır. 

Fethiye’ye deniz yolu ile ulaşmak isteyenler için ise tamamen doğal bir yapıya sahip olan Fethiye Limanı alternatif bir tercihtir. Ayrıca Fethiye Limanı, dünyanın her yerinden yatçıların uğrak yeridir. 

Fethiye Konaklama İmkanları

Fethiye’yi ziyaret eden turistler, Fethiye, Çalış ve Ölüdeniz olmak üzere üç ayrı noktada konaklama ve yerleşim imkanına sahiptir. Ölü denizde bulunan oteller ve tatil köylerinde konaklamak ise diğer yerlere göre daha pahalıdır. Ölüdenizde ucuz konaklamak isteyenler, Ovacık ve Hisarönünü tercih edebilirler. Tatilini deniz ile iç içe geçirmek isteyen turistler ise Çalış bölgesinde konaklamalıdır. Ayrıca Çalış bölgesinde her bütçeye uygun konaklama imkanları mevcuttur. Fethiye’nin merkezi’nde bulunan otel ve tatil köylerinin fiyatları ise en uygun olanıdır.

Fethiye’de Nereleri Gezmeli? 

Ölüdeniz: Fethiye’nin merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta olan Ölüdeniz, ülkemizin en gözde denizleri arasında bulunmaktadır. Bir efsane haline gelen Belcekız turkuaz suları ve ince kum taneleri bu bölgededir. Ölüdeniz plajı, 2006 senesinde dünyanın en iyi plajı seçilirken aynı zamanda ülkemizin Mavi Bayraklı Denizi olma özelliğini taşımaktadır. Türk ve dünya mutfağının önemli lezzetlerini tatmak isteyen turistler, kesinlikle Ölüdeniz’e yönelmelidir. Ayrıca gün batımını yamaç paraşütçüleri eşliğinde izlemek Ölüdeniz’de ayrı bir keyiftir. Doğa severler için ise Likya Yolu üzerinde Ölüdeniz manzarası ve dünyaca üne sahip Ölüdeniz adalarını seyrederek yapılacak yürüyüşün tadına doyum olmaz. Ölüdeniz’de gece hayatı da oldukça hareketli ve renklidir. Ölüdeniz’e gelen turistler, gece hayatı için genellikle Hisarönü’ne yönelmektedir. 

Çalış: Ölüdenizden sonra Fethiye’nin en önemli sahil şeridi olan Çalış, Fethiye’nin merkezine araçla 5 dakika sürmektedir. Çalış Plajı, 3 kilometrelik kumsalı ve esintisi ile su sporları tutkunlarının en ideal tatil noktalarından biridir. Çalış bölgesini genellikle sörf tutkunları tercih eder. Ayrıca gün batımının en iyi izlenebileceği yerdir. 

Ayrıca Kayaköy, Gemile Adası, Saklıkent Kanyonu, Tlos Antik Kenti, Letoon Tapınağı, Yakapark, ve Göcek gezilebilecek diğer turistik yerlerdir. 

Fethiye’de Yapılabilecek Aktiviteler

Fethiye’de yapılabilecek aktiviteler şöyledir;

Yamaç paraşütü 

Tekne turları 

At Safari 

Dalış 

Yürüyüş

Jeep Safari

 

About

Check Also

Japonya'da İnşasına Başlanan Dünyanın İlk Sualtı Şehrinin İnanılmaz Yapısı

4 futbol sahasından daha büyük ve elektrik/su kaynağı denizin 3.2 kilometre derinliğine kadar hizmet verebilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir