Cumartesi , Ağustos 4 2018

Dünyanın En Borçlu Ülkesi Hangisi? İşte Cevabı…


Dünyadaki hükümetlerin borçları toplamı 63 trilyon doları aşmışken ilk sırada 20 trilyon borca sahip ABD yer aldı. 

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerinden elde edilen bilgilere göre dünya hükümetlerinin toplam borcu 63 milyon doları aşmış durumda. ABD ise 19 trilyon 940 milyar dolar borçla ilk sırada yer aldı. ABD’nin ardından en borçlu hükümetler Japonya ve Çin oldu. Türkiye ise ortalama 230 milyar dolar borca sahip. 

İkinci Japonya

IMF Küresel Hükümet Borçları liginde ilk sırada yer alan ABD’yi, 11 trilyon borçla Japonya takip ederken Çin’in ise toplam borcu 5 trilyon. Japonya ve Çin’in toplam borcunun ağırlığını ise yerel para birimi ve vatandaşlarına olan borçları oluşturdu. Dördüncü sırada ise 2 trilyon 454 milyon dolar borçla İtalya yer alırken beşinci sırada da 2 trilyon 375 milyon dolar borçla Fransa bulunuyor. 

Türkiye’nin Borcu Milli Gelire Oranlandığı Zaman %30’un Altında

Medyada yılbaşından beri ekonomi ile ilgili 900 binden fazla haber yer alırken milli gelire oranlandığı zaman en borçlu ülkenin ise ortalama %240 ile Japonya olduğu görüldü. Japonya’yı %181,6 ile Yunanistan, %148,7 ile Lübnan, %132,6 ile İtalya ve %130,3 ile Portekiz takip etti. 

Türkiye’de ise Hazine Müsteşarlığı verilerine bakıldığı zaman Eylül ayı sonu itibarıyla merkezi yönetimin ortalama 230 milyar dolar borcu bulunurken milli gelire oranlandığı zaman %30’un kaldığı ve küresel borç toplamının %0,4’üne denk geldiği belirtildi.  
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir