Pazar , Haziran 24 2018

Düşünmez misiniz?


Birçok yanlışın peşinden koşan insanları yollarından döndürmeye çalışsanız da nafile! İlmin ve bilimin ışığında düşünmeden yaşayan insanlar, yanlışlarını kutsallaştırmış. Sorgulama yetisini yitirmiş. Kendinden güçlü kimi görürse kul olmayı yeğlemiş. Durum artık öyle vahim bir hal almış ki sorgulamak artık günah gibi algılanıyor. 
    

Akıl, insanın yaşamdaki fabrikasıdır. Bu fabrikada üretilen fikirlerin kalitesi yaşam kalitemizi belirler. Ama insanlar, bilgiyi öğrenerek ve akıl fabrikasında sorgulayarak işleyip kullanmak yerine bilgili olduğunu düşündüğü insanları taklit etmeyi yeğliyor. Bir gerçekte vardır ki bilgili olan insan, taklit edilmekten hoşlanmaz. 
    

Yaşam kesinlikle bir ticaret, insanda kesinlikle bir meta değildir. bu yüzden yaşantılarında bizim sırtımıza basarak yükselen tröstlere kesinlikle kanmamak gerekiyor. Unutmayalım ki bu tür tröstler, bizleri sömürdükleri sürece bizim yanımızda yer alırlar. Sömürdükten sonra ise bir çöp gibi yaşamlarının çöp kutusuna atarlar. Bu tröstler, bizi rahat sömürebilmek için kültür hafızamızı bozarlar. 
    

Peki, insanlar, bu tröstlerin kendilerini sömürdüklerinin farkında değil mi? 
    

İnsan, her ne kadar bilgiyi akıl hafızasında işleyerek kullanmasa da bu tröstler tarafından sömürüldüğünün farkındadır. Ama yaşamlarında kolaya kaçmayı ve kestirme yoldan yaşamlarını kazanmayı tercih eden insanlar, bu tröstlerin kendilerine sunduğu üç beş kolaylık karşısında sömürülmeye razı olmaktadır. 
    

İnsanlar, yaşamları üzerine dikkatlice düşünmeli, sorgulamalı ve kendilerine alternatif yollar üretmelidir. Bunun içinde ilime, bilime ve deneme yanılma yoluyla edindiği tecrübelere ihtiyacı vardır. Kendilerini sömüren tröstlere değil. 
    

İnsanları, bu tröstlere iten maddi ve manevi sorunlar olabilir. Tröstler, insanların yaşadıkları sorunlara çare olacakmış gibi tavır içerisine girseler de bunlar, kesinlikle amaca ulaştırmaz. Tröstlerin en iyi bildiği şey kendi amaçlarına ulaşmak için insanları basamak olarak kullanmak olduğundan bunlara kesinlikle kanmamak ve düşünerek akıl fabrikamızı faal tutmak gerekir. 
    

Kur’an-ı Kerim’deki birçok ayetin niçin ‘….Düşünmez misiniz’ diye bittiği üzerinde düşünmek gerekmez mi?  

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir