Cumartesi , Ağustos 4 2018

e-devlet, HGS, SGK, e-okul'un Sahteleri Zararlı Aktiviteler İçeriyor


Bilim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, “e-devlet, HGS, SGK, e-okul gibi popüler 40 uygulama üzerinde yapılan analizler neticesinde 32 uygulamanın sahte olduğu tespit edilmiştir. Bu programların mobil uygulamalarında ise zararlı aktiviteler olduğu ortaya çıkmıştır.” dedi. 
    

Ankara’da gerçekleştirilen 34. Ulusal Bilişim Kurultayında açıklamalarda bulunan Ömer Fatih Sayan, “Bilişim sektörü, hem bireyler hem de devletler açısından yeni olanaklar sunmaktadır. Ayrıca bilgi toplumu ile sayısal ekonominin omurgasıdır. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM), ülkemizdeki siber güvenlik ekosisteminin gelişmesi hususunda önemli hizmetler vermektedir. Ayrıca geçmişten gelen kaynakları ileri seviyelere taşımak için bu merkeze daha fazla kaynak ayrılmaktadır. USOM tarafından bugüne kadar birçok siber tehdit tespit edilerek önlenmiştir. Tarafımızdan yürütüle çalışmalar kapsamında e-devlet, HGS, SGK, e-okul gibi popüler yaklaşık 40 uygulamanın analiz sonuçları 32 uygulamanın sahte olduğunu ve bu sahte programların mobil uygulamalarında da zararlı aktiviteler bulunduğunu göstermiştir. Sahte uygulamaların kurulumu yapılırken kullanıcıdan, gerçek uygulamada olmayan gereksiz izinler isteniyor. Örneğin kullanıcının konum bilgisi, hoparlör ve mikrofon ile adres defterlerine erişim hususlarında izin isteniyor. Bu erişim izni, kullanıcı tarafından verildiği takdirde sahte uygulamaların sahibi olan saldırganlar tarafından kişisel verilere kolaylıkla erişim sağlanabiliyor.” şeklinde konuştu. 
    

Son zamanlarda sahte uygulamalara bankacılık sektöründe de rastlandığına dikkat çeken Ömer Faruk Sayan, “Bu sahte uygulamalar, kullanıcının SMS bilgisine kadar erişim izni aldığından dolayı tek seferliğine üretilen şifreler, dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanılabilmektedir.” dedi.    
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir