EBA TV’de Adnan Menderesle ilgili izletilen görüntülere soruşturma

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbirler kapsamında eğitime ara verilmesi üzerine evden uzaktan eğitim sistemine dün itibarıyla başlangıç yapıldı. Uzaktan eğitimin ilk gününde eski Başbakan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili ortaokul öğrencilerine izletilen animasyon ise daha ilk günden büyük tepki çekmişti.

EĞİTİM 24.03.2020, 12:41 24.03.2020, 12:56 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
EBA TV’de Adnan Menderesle ilgili izletilen görüntülere soruşturma

Yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbirler kapsamında eğitime ara verilmesi üzerine evden uzaktan eğitim sistemine dün itibarıyla başlangıç yapıldı. Uzaktan eğitimin ilk gününde eski Başbakan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili ortaokul öğrencilerine izletilen animasyon ise daha ilk günden büyük tepki çekmişti. Uzaktan eğitimin ilk gününde ortaokul öğrencilerine izletilen animasyon başta veliler olmak üzere birçok kişinin tepkisine sebep olurken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan konuyla ilgili açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Açıklama Yaptı

Söz konusu animasyonda, eski Başbakan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili görüntüler yer aldı. Menderes’in idam sehpasına götürülmesi ve idamına ilişkin bazı görüntüler aileleri isyan ettirdi. EBA TV’de yayınlanan görüntülerle ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir hafta içerisinde üç yeni kanal kurup içerikleri hazırlamak için kendisi ve ekibinin büyük bir gayret göstererek çalışma yürüttüklerini yayınlanan etkinlik görüntülerini de ekibine güvendiği için incelemediğini ve tepki çeken görüntüleri ekibinin hazırladığını ifade etti. 

‘Onaylamıyorum ve Uygun Olduğunu Düşünmüyorum’

Etkinlik saatinde yer alan Adnan Menderes’in idamı ile ilgili söz konusu görüntüleri kendisinin de onaylamadığını ve çocuklar için uygun görüntüler olmadığını düşündüğünü söyleyen Milli Eğitim Bakanı, okullarda gösterilen hassasiyetin yayınlarda da gösterileceğini belirtti.

Söz Konusu Görüntüler Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, görüntüleri kendisinin de onaylamadığını belirtirken söz konusu animasyonun hazırlanmasında ve yayınlanmasında sorumlu olan görevliler hakkında da soruşturma başlatılması için talimat verdi. Bakan Selçuk’un verdiği talimatla görüntüleri hazırlayan ve yayınlayan görevliler hakkında soruşturma başlatıldı. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@