LGS sınavında öğrencileri zor sorular bekliyor

2020 LGS sınavına girecek öğrenci sayısındaki ciddi artış sınav sorularının zorluk derecesini yükseltecek. 2020 LGS'ye 500 bini aşkın fazla öğrenci girecek.

EĞİTİM 06.11.2019, 17:14 06.11.2019, 18:04 Şener Koştu
LGS sınavında öğrencileri zor sorular bekliyor

Eğitim ve öğretimde 4+4+4 sistemine 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında geçilmişti. Bu sistem ile 60 ayını dolduran çocuklar, eğitim ve öğretim hayatlarına başladı. 2012 -2013 yılında eğitim ve öğretim hayatına başlayan öğrenciler, bu sene ikinci dört yıllık eğitim ve öğretimden mezun olarak 2020 yılında yapılacak olan LGS sınavına girecekler. Bu da sınava girecek öğrenci sayısını geçen yıla göre yaklaşık yarım milyon artırdı.

Okullara Talep Artacak

Milli Eğitim Bakanlığı istatistikleri incelendiği zaman 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında 8’inci sınıftan mezun olacak öğrenci sayısı 1 milyon 687 bin 879 olacak. 2019 yılında yapılan LGS sınavına 1 milyon 29 bin 555 öğrenci girmişken, 2020 yılında yapılacak LGS sınavına 1 buçuk milyonu aşkın öğrenci girecek. Sınava girecek öğrenci sayısındaki bu artış ise sınavla öğrenci alan okullara daha fazla talep olması anlamına geliyor. Sınavla öğrenci alan okulların kontenjan sayısında artış olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Süreci Başarı İle Yöneteceğiz

Sınava girecek öğrenci sayısındaki ciddi artışla ilgili bir süreç başlattıklarına değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bakan yardımcım Mahmut Özer başkanlığındaki bir kurul tarafından eğitim ve öğretime devam eden okullarımızdaki kapasite, geçiş yapacak durumdaki öğrencilerimizin sayısı, yapımı süren okullarımız ile yeni yatırımların tümünün bütün illerimiz açısından değerlendirmesi yapıldı. Sorunlu olan illerde ne tür önlemler alınacağı yapılan toplantılarda karara bağlanarak uygulamaya başlandı. 2019 yerleştirmelerini başarı ile yönettik. Bu zorlu süreci de başarı ile yönetmek için gerekli planlamalar yapılıyor.” dedi.

Aileler Çocuklarına Destek Olmalı

2020 yılında yapılacak olan LGS merkezi sınavına girecek öğrenci sayısındaki ciddi artışın sınavın zorluk derecesini yükselteceğine değinen Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “LGS sınavına girecek olan öğrencileri zorlu bir sınavın yanı sıra zorlu bir tercih süreci bekliyor. Bu sene öğrenciler, ebeveynlerinin desteğine çok daha fazla ihtiyaç duyacak. Ebeveylerin, sınava girecek olan çocuklarını destekleyici, motive edici ve en önemlisi de yapıcı bir yaklaşım sergilemeleri çocukların sınav başarısını pozitif etkiler. Anne ve babalar, çocuklarıyla sohbet etmeli, kendilerinden ne tür beklenti içerisinde olduklarını öğrenmeli ve bu doğrultuda onlara yardımcı olmaya çalışmalıdırlar.” ifadelerine yer verdi.

Öğrenciler Bilinçli Hazırlanmalı

LGS sınavında çok çalışmanın değil, bilinçli çalışmanın başarıyı getirdiğine değinen Hatice Yılmaz, sınava hazırlanırken çalışma teknikleri konusunda şunları paylaştı:

Yanlış çözülen sorularda doğru çözümler mutlaka öğrenilmeli. Ayrıca öğrenciler çözemedikleri sorularda çözümün nasıl olduğunu da kesinlikle öğrenmelidir.

Ders çalışma esnasında öncelik soru çözmeye değil, konu öğrenmeye verilmelidir.

Kesinlikle rastgele çalışılmamalı, bir program belirlenerek o program doğrultusunda çalışılmalıdır. Bu program ile neyi, ne zaman çalışacağının bilincinde olan öğrenci paniklemeyeceği gibi kendisine olan güvenide artacaktır.

Unutmak, öğrenmenin kaçınılmaz sonucudur. Bunun önüne geçmek için çalışma programlarına haftalık ve aylık tekrar konulmalıdır.    

Çözülemeyen soru varsa öğretmene kesinlikle sorulmalıdır.

Sınav Tarihi Ne Zaman?

Milli Eğitim tarafından gerçekleştirilecek olan LGS merkezi sınavı 7 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Sınav, geçmiş yıllarda olduğu gibi iki oturumda gerçekleştirilecek. Soru sayısında, ders dağılımlarında ve sınav süresinde herhangi bir değişikliğe gidilmedi.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@