Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan öğretmen atamaları ve seçmeli ders açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda seçmeli olmayacak dersler ve öğretmen atamalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan öğretmen atamaları ve seçmeli ders açıklaması

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim sistemi ve öğretmen atamalarına dair önemli soruları yanıtladı. 

Corpus çalışması tamamlandı 

Bakan Selçuk açıklamalarının başında 1950 yılı öncesi Avrupa Birliği Ülkelerinin eğitimdeki corpus çalışmasını tamamladıklarını belirterek, dil üzerinden gitmek istediklerini söyledi. Türkçeyi halledemeyince matematikte ve yabancı dilde de sorun olacağını belirten bakan Selçuk, çalışmalarının temelinde Türkçeyi güçlendirmek olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği ülkelerinin bu konuda söz varlığı olan corpus çalışmalarını 1950 öncesinde tamamladıklarını belirten Bakan Selçuk, 2020 ortasında kendilerinin de bu çalışmaları belli noktaya getireceklerini dile getirdi.

Seçmeli olmayacak dersler 

Bakan Selçuk okullarda seçmeli değil zorunlu olacak dersler hakkında da açıklama yaparken, matematik, tarih ve coğrafyanın kesinlikle seçmeli olmayacağını söyledi. Bu derslerin öğrencilere verilmesi gerektiğini söyleyen bakan Selçuk iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. 

Daha çok öğretmen alacağız 

Öğretmenlikle ilgili fakültelerden mezun yüzbinlerde kişi olduğunu belirten Bakan Selçuk, haklı olarak bu gençlerin atama istediğini söyledi. Türkiye de öğretmen açığı olduğunu belirten bakan Selçuk, şu anda ücretli öğretmenler aracılığı ile bu açığı kapatmaya çalıştıklarını söyledi. Atanamayan öğretmenlerinin sayılarının dahada artmaması İçin eğitim fakültelerinin kontenjan sayısının yüzde 10 daraltıldığını söyleyen Selçuk, KPSS sınavını kazananlara formasyonu ücretsiz vereceklerini dile getirdi. Bakan Selçuk daha çok kadrolu öğretmen ataması yapılacağını fakat 1 milyon öğretmenin atanmasının mümkün olmadığını söyledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@