Milli Eğitim Bakanlığı Neslican Tay teklifini reddetti

Kanserle verdiği büyük mücadeleyle Türkiye’nin hafızasına kazınan ve İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Neslican Tay için adının okuduğu liseye verilmesi teklifine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay çıkmadı.

EĞİTİM 04.12.2019, 12:17 04.12.2019, 21:41 Sema Topbaş
Milli Eğitim Bakanlığı Neslican Tay teklifini reddetti

Kanserle verdiği büyük mücadeleyle Türkiye’nin hafızasına kazınan ve İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Neslican Tay için adının okuduğu liseye verilmesi teklifine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onay çıkmadı. Rize’de kanserle dişe diş mücadele eden ve verdiği büyük mücadele ile tüm Türkiye’nin hafızasına kazınan Neslican Tay İstanbul’da tedavi altında olduğu hastanede hayatını kaybetmişti. Tay’ın adının okuduğu liseye verilmesi teklifine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ret kararı çıktı.

Öneri TOBB Başkanı'ndan Geldi

banner32
Genç Neslican’ın adının yaşatılmak istediği bu yüzden Rize’de okuduğu Fen Lisesi’ne verilmesi önerisinde bulunacakları belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, Neslican Tay’ın mezun olduğu okul olan TOBB Fen Lisesi’ne adının verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na öneri sunacaklarını aktardı. Neslican’ın kansere karşı verdiği mücadeleyle tüm Türkiye’ye örnek olduğunu aktaran Hisarcıkoğlu, söz konusu okulun adının ‘Rize TOBB Neslican Tay Fen Lisesi’ olarak değiştirme önerisinde bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Teklifi Reddetti 

Hisarcıkoğlu’nun önerisini değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunulan teklifin ‘Eğitim Kurumlarına İsim Verme Yönetmeliği’ne’ uymadığı gerekçesiyle rededdiği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı öneriyi onaylamama sebebini açıklarken genç kızın isminin okula verilemese de okulun kütüphane ve spor salonu gibi bölümlerine verilmesi önerisinde bulundu. Bakanlığın bu önerisinin hemen ardından Rize Milli Eğitim Bakanlığı’nın harekete geçtiği ve Neslican Tay’ın isminin okulun kütüphane veya spor salonu gibi bölümlerine verilmesi için çalışma başlatıldığı açıklandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@