ÖSYM Mabel Matiz sorusuna soruşturma başlattı

YKS sınavında sorulan Mabel Matiz sorusuyla ilgili bir açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Mabel Matiz sorusundan sorumlu kişiler hakkında soruşturma açıldığını ve bu kişilerin soru hazırlama sürecinden çıkartılacağını söyledi.

EĞİTİM 03.07.2020, 17:27 04.07.2020, 18:20 Şener Koştu
ÖSYM Mabel Matiz sorusuna soruşturma başlattı

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) geçen hafta sonu yapıldı. Sınavın Cumartesi günü yapılan TYT ourumunun Türkçe bölümünde Mabel Matiz'in şarkılarıyla ilgili bir soru soruldu. Bu soruya bazı vatandaşlar çok sert tepkin gösterince ÖSYM'den bu soruyla ilgili açıklama geldi. 

Soruşturma Başlatıldı

Konuyla ilgili Yeni Akit'e açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, "2,5 milyon civarında öğrencinin katılımıyla gerçekleşen 2020-YKS sınavı 188 sınav merkezinde üç oturum halinde güven ve başarı ile yapılmıştır. Sınava dair oluşturulan soru havuzu ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde görev yapan binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz tarafından milli ve manevi değerlerimiz ile toplumsal değer yargılarımıza gereken önem ve hassasiyet verilmektedir. 2020-YKS sınavının TYT oturumundaki Türkçe alanında yer alan sorunun içeriği ile ilgili gerekli soruşturma başlatılmış olup, sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır." dedi.

Şaşırdım

banner32
YKS sınavında yer alan soru ile ilgili bir açıklama yapan Mabel Matiz,"Arkadaşlar selam. YKS sınavında şarkılarımı konu alan sorudan şu an haberim oldu. En az sizler kadar şaşırdım. Ayrıca sevindim de galiba. Bu ne bilmiyorum, ama bu bir şey." ifadelerine yer verdi.  

Ne Yaşanmıştı

2020-YKS sınavının Türkçe bölümünde Mabel Matiz'in 'Maya'albümünden adaylara bir soru soruldu. Albümde yer alan Fırtınadayım şarkı sözlerinin yer aldığı soruda adaylara şarkının sözlerinde ne ifade edildiği soruldu.

   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@