ÖSYM: Sorumlular hakkında yasal süreci başlattık

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), dün yapılan YKS'nin ilk oturumu olan TYT sınavı sona erdikten sonra sosyal medya ortamında sınava giren bir aday tarafından kitapçığında yer alan bazı soruların yayımlanması ile ilgili olarak, "Sosyal medya ortamında yapılan paylaşımlarda ki kitapçık numarası tespit edilmiş olup, sorumlu hakkında yasal süreç başlatıldı." açıklamasını yaptı.

EĞİTİM 28.06.2020, 16:39 Şener Koştu
ÖSYM: Sorumlular hakkında yasal süreci başlattık

YKS sınavının ilk oturumu olan TYT sınavı dün yapılmış ve sınava giren bir aday tarafından kitapçığında yer alan bazı soruların sosyal medya ortamında yayımlanması sınava giren tüm adayları şok etmişti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ÖSYM, sorumlu kişi hakkında gerekli yasal sürecin başlatıldığı ve eylemin sınavın sıhhatine zarar vermediği açıklamasını yaptı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Batman Valiliği ise Temel Yeterlilik Testi soru kitapçağının bazı sayfalarındaki soruların sınava giren bir aday tarafından fotoğrafının çekilerek sosyal medya ortamında paylaşıldığını ve bu eylemi gerçekleştiren adayın gözatına alındığını bildirdi.  

2,5 Milyon Aday Şok Oldu

TYT sınavı soru kitaçığında yer alan 4 sorunun sınav sona erdikten sonra sosyal medya ortamında dolaştığını fark eden 2,5 milyon aday, şok oldu. Söz konusu 4 sorunun internete sızdırıldığı iddia edilse de konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar, çok ciddi bir güvenlik sorunundan dolayı soruların sınıf ortamında çekildiğini ve sızma gibi bir durumun söz konusu olmadığını düşündüklerini ifade ettiler. Soruları çekerek internet ortamında yayımlayan öğrenci, Batman'da polis ekipleri tarafından düzenlenen bir operasyonla gözaltına alındı.

Görevlilere Soruşturma Başlatıldı

Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, şahsın sorgusunun yapıldığını, elde edilen deliller ile dijital materyallerin incelemesinde kopya girişiminin bireysel bir girişim olduğunu ve söz konusu şahsın, sınavın sıhhatine etki edecek bir vasfının olmadığını ifade ettiler. Söz konusu olayın gerçekleşmesinde ihmali olduğu değerlendirilen görevliler hakkında soruşturma başlatıldığı da öğrenildi.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@