Sınav stresi nasıl azaltılır

Günümüzde aileler ile çocukları karşı karşıya getiren en önemli etken sınav stresidir. Sistemli bir çalışma programı ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün.

EĞİTİM 11.11.2019, 20:04 Şener Koştu
Sınav stresi nasıl azaltılır

Aileler, çocuklarının okul başarısına çok önem verseler de çocuğun psikolojik sağlığı açısından dengeyi iyi kurmalıdırlar. Şunun bilincinde olmak gerekir ki okul, çocukların geleceğe yolculuğundaki bir köprüdür. Bu köprüden geçmeyen çocuk ise yoktur. Çocuklar için esas tehlikeli olan mutluluk algılarının sadece sınavlardan alınan başarılı sonuçlar olmasıdır.

Aileler İletişim Halinde Olmalı

banner32
Aileler, çocuklarıyla yaşadıkları her günü iyi değerlendirmelidir. Çocuklarıyla iletişim halinde olmalı ve yaşanabilecek çatışmalar onlarla iletişimi kesmek için bir neden olmamalıdır.

Proje Çocuk Yetiştirilmemeli

Çocuklar, ailelerinin projelerini gerçekleştirmek zorunda değillerdir. Aileler de bu konuda çocuklarına baskı yapmamalı, onlara ders haricinde de başka yaşam alanları tanımalıdır. Spor yapmak, sanatla ilgilenmek, müzik dinlemek, gülmek ve eğlenmek çocuklarında hakkıdır. Bu hakkın sınav nedeniyle onların elinden alınması başarıyı değil, başarısızlığı getirir. Ayrıca aileler, çocuklarını mutlaka edebiyata yönlendirmelidirler. Böylelikle ufukları açılacak ve geleceğe daha umutla bakacaklardır. Ailelerin, çocuklarıyla en fazla çatıştığı durum ise şüphesiz teknolojidir. Günümüz çocuklarının teknolojiye küs değil, barışık olması gerektiğinden belirli bir zaman dilimi belirlenerek teknolojiyle ilgilenmeleri onların faydalarına olacaktır. Yaşam alanında denge sağlamak görevi ise ailelere düşüyor.

Sistem Düzgün İşlemeli

Aileler, çocuklarının ev ve okul yaşantısıyla ilgili bir sistem kurmalı ve bu sistemin düzgün işlemesini sağlamalıdırlar. Çocuk, herhangi bir nedenden ötürü okula devamsızlık yaptığı zaman ‘şimdi ne olacak’ gibisinden bir düşünceye kapılarak çocuğun psikolojisini riske atmamak gerekir. Önemli olan sistemin düzgün işleyip işlemediğidir.    

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@