Yerel yerleştirme tercihi nedir? Yerel yerleştirme tercihi nasıl yapılacak?

2020 LGS sonuçları bu sabah saatlerinde açıklanırken LGS tercihleriyle ilgili detaylı bilgiler gelmeye devam ediyor.

EĞİTİM 16.07.2020, 13:51 16.07.2020, 16:44 Sema Topbaş
Yerel yerleştirme tercihi nedir? Yerel yerleştirme tercihi nasıl yapılacak?

2020 LGS sonuçları bu sabah saatlerinde açıklanırken LGS tercihleriyle ilgili detaylı bilgiler gelmeye devam ediyor. Öğrenciler sınav stresini geride bırakırken bu kez LGS tercihleri ile ilgili araştırmalara başladı. Öğrencilerin tercihleri ile ilgili verilen bilgilerde tüm öğrencilerin yerel yerleştirme tercihi yapacağı ve ilk olarak yerel yerleştirme ekranı açılacağı aktarıldı. İşte yerel yerleştirme tercihleri ile ilgili tüm detaylar…

Yerel Yerleştirme Tercihi

Yerel yerleştirme, okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı, öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi önemli kriterleri göz önünde tutularak yapılacak. Merkezi yerleştirme ise merkezi sınavla öğrenci almakta olan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi puan üstünlüğüne göre yapılıyor. 2020 LGS tercihlerinde sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler de dahil olmak üzere bütün öğrenciler yerel yerleştirme ile tercihlerini yapma zorunluluğunda olacak. Öğrencilerin yerel yerleştirme ile öğrenci almakta olan okullara tercih yapmaması halinde merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okulların tercih ekranları açılmayacak. Öte yandan merkezi sınava girmeyen öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere 2 grup şeklinde tercihte bulunabilecek.

banner32
LGS Yerel Yerleştirme

5 Okul Tercihinde Bulunulabilecek

İlk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların tercih ekranından tercih yapılacak. Öğrenciler bu kapsamda yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek şartıyla en fazla 5 okul tercihi yapabilecek. Öğrenciler tercihlerinde aynı okul türünden en fazla 3 okul seçme hakkına sahip olacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı

Renk Kodları Tercihlerde Yardımcı Olacak

Yerel yerleştirme tercih ekranında bulunan renk kodları öğrencilere tercih sırasında yardımcı olacak. Bu kodlardan yeşil renk ‘öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanı’ndaki okulları tarif ederken mavi renk ‘komşu kayıt alanı’nda bulunan okulları, kırmızı renk ise ‘il içinde bulunan diğer kayıt alanları ve il dışında bulunan kayıt alanları’nı tarif edecek.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@