Pazartesi , Temmuz 16 2018

Eğitimde Yeni Dönem! Meslek Seçimi Yeteneğe Göre Yapılacak


Ülkemiz, eğitim alanında büyük bir hamlenin hazırlığı içerisinde. Öğrencilerin, meslek liselerinde yeteneklerine göre alanlara yönlendirilmeleri için yürütülen çalışmalarda son noktaya gelindi. Eğitim alanında yürütülen bu çalışmalarda amaç ise nitelikli işgücünün yetiştirilerek sektöre kazandırılması. 
    

Antalya’da sürmekte olan Mesleki Eğitim Çalıştayına iştirak eden Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerin yeteneklerine göre alanlara yerleştirilmesi hususunda ayrıntılı bilgiler paylaştı. 
    

Yeteneğe Göre Mesleğe Yerleştirme

Mesleki eğitime dair 2014-2018 yılları arasında Strateji Belgesindeki konuların yaşama geçtiğini söyleyen Gülay, “Buradaki hedef mesleki eğitimin cazip hale gelmesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesi hususunda sektör ile işbirliği içerisindeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı ile İŞKUR ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği yaparak bilimsel bir çalışma gerçekleştiriyor. Öğrenciler, mesleki alanlara yeteneklerine göre yerleştirilecek. Bu husustaki testler, yaklaşık bin öğretmen ve 800 öğretmenle tamamlandı. Çalışmalar 10 mesleki alanda yürütüldü. Meslek liselerinde yeteneğe göre yerleştirmeyi sağlayabilmek için bir merkez oluşturulacak. Öğrenciler, meslek liselerinde ortak olan 9’uncu sınıfta eğitimlerini alırken yetenekleri de test edilecek. Öğrenciler, yetenek test merkezlerinde, 1-1,5 saat sürecek uygulamalara tabi tutulacak. Bu testler sayesinde öğrenciler, kabiliyetlerine göre meslek sahibi olabilecekler.” şeklinde konuştu. 

Öğrencilerin daha lise çağına gelmeden ortaokul çağında iken meslek yönlendirmesinin yapılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Gülay, “Ortaokul düzeyinde bazı alanlar için mesleki bölümler açılması düşünülebilir. Bu konu üzerinde gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra Sayın Bakanımıza sunulacak. Kabul gördüğü takdirde karar alınacak. Bu husustaki kararı üst düzey yöneticilerimiz verecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.      
 

About

Check Also

Milli Eğitim Bakanlığındaki Mevcut Öğretmen Açığı, Atama Bekleyen Öğretmen Sayısının Dörtte Biri

Yüz binlerce genç öğretmen adayı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama yapmasını ve bu sayede ülkeye hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir