Cumartesi , Ağustos 4 2018

Ehliyet Sınav Soruları Açıklandı


Ehliyet sınav soruları yayınlandı.  Ehliyet  sınavına ait sorular ve cevaplar MEB tarafından yayınlandı. Ehliyet Sınav soru ve cevaplarına bakarak kaç puan aldığınızı hesaplayabilirsiniz. 

İşte Ehliyet Soruları ve Cevapları

A Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı (Eski Müfredat)

B Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı (Eski Müfredat)

C-D-E Sınıfı Soruları ve Cevap Anahtarı (Eski Müfredat)

Yeni Müfredat Soruları ve Cevap Anahtarı (K,L,M,N Türü Kitapçıkları)

ehliyet-sorulari-ve-cevaplari.jpg

 

Yapılan yazılı sınavda 70 ve üzeri bir puan alan sürücü adayları artık uygulamalı sınava girmeye hak kazanacak. Direksiyon uygulama sınavında başarılı olan sürücü ehliyet almaya hak kazanacak. 2016 yılında ehliyet ve kimlik bilgilerinin tek bir belgede toplanması planlanıyor. Böylelikle hem sahte belgelerin üretilmesinin önüne geçilecek hemde vatandaşın bir cüzdanda 3-5 tane belge ile dolaşmasının önüne geçilecek.

Yeni ehliyetin çok yakın zamanda tüm Türkiye’ye dağıtılacak yeni kimlik kartlarına dahil edileceği aldığımız bilgiler arasında. İşte yeni kimlik belgesi:

ehliyet.jpg

 

13 Aralık Ehliyet Sınav Soruları ve Cevap Anahtarı (17 Aralık‘tan itibaren buradan bağlantı ile cevap anahtarı ve sorulara ulaşabilirsiniz)

MEB Tarafından yapılan MTSS ehliyet sınavı bugün yapıldı. Sınava girenlerin merak ettiği sorulardan biride Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları olmakta. Sınava girildikten hemen sonra açıklanmayan sınav soru ve cevaplar en az 2 hafta sürmektedir. Sınav sorularının açıklanmasının ardından ortalama 1 hafta içerisinde ehliyet sınav sonuçları da açıklanmaktadır.

Genellikle mantık içeren ehliyet sınav sorularının cevaplarını da kısa bir araştırma yaparakta bulabilirsiniz. Aynı zamanda sınavla ilgili bilmeniz gereken değişiklikler ve detaylarda haberimizde olacak. 

//

SINAVA GİREN ADAYLARIN MUTLAKA İZLEMESİ GEREKEN VİDEO

//

Ehliyet Sınavını Kazandıktan Sonra Yapılacak İşlemler

Ehliyet sınavını kazanmanız halinde başvuru yaptığını Sürücü kursu tarafından direksiyon sınavına tabii tutulursunuz. Direksiyon sınav tarihleri sürücü kursu tarafından yaklaşık olarak sınav sonuçları açıklandıktan 1 hafta sonra yapılmaktadır.

aday-surucu-001.jpg

Direksiyon sınav yeri ve tarihi açıklandıktan sonra sürücü kursunun aracı ile direksiyon sınavına tabii tutulursunuz. Direksiyon sınavının sonuçları da sürücü kursu tarafından açıklandığı için ertesi gün öğrenmeniz mümkün olacak.

Tüm sınavları başarılı bir şekilde geçtikten sonra sürücü kursu tarafından dosyalarınızı teslim alma süreniz ortalama 2 hafta sürmektedir. Aldığınız dosyalar ile birlikte bulunduğunuz ilde bulunan emniyet birimlerine giderek teslim etmeniz ve ortalama 3 gün içerisinde ehliyetinizi elinize almanız mümkün olacak. Emniyet birimine gitmeden önce randevu şartı arandığı için sabah erken saatlerde randevu almanız tavsiye edilir.

Ehliyet Sisteminde Yeni Düzenleme

Daha önce ehliyet sınavına girip sertifika almayı hak kazanan adaylar 2015 yılına girmeden ehliyet başvurularını yapmaları gerekiyor. Yeni yılda sertifikalar iptal edilerek yeniden MTSS sınavına girme zorunluluğu gelecek. Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz’ın yaptığı açıklamada adayların mağdur olmaması adına geç kalmadan 2014 yılı içerisinde sertifikaları ile ehliyetlerini alma çağrısı yaptı.

SINAVA İTİRAZ ETMEK İSTEYENLER 10 LİRA YATIRACAK

Sınav sonuçlarını açıklanması ile birlikte istediğiniz sonucu alamadıysanız veya aldığınız sonuçların yanlış olduğunu düşünüyorsanız tekrar incelenmesi konusunda talepte bulunabilirsiniz. Sınava itiraz etmek isteyen adaylar 10 TL ücret ödeyerek  sınav sonuçlarının tekrar değerlendirilmesini isteyebilirler.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Daha önce yapılan ehliyet sınavlarının sonuçlarına bağlı olarak yaklaşık 2 veya 3 hafta içerisinde sonuçların açıklanması bekleniyor. En doğru bilgiyi MEB sayfasından ulaşabileceğiniz gibi kurumun sınav tarihini ne zaman açıklayacağına yer vermez. Daha önceki sonuçların açıklanma tarihi 2-3 hafta içerisinde gerçekleşebiliyor.

13 ARALIK EHLİYET SINAV SORU VE CEVAPLARI NE ZAMAN YAYINLANIR?

Ehliyet sınavına giren adayların en çok merak ettiği sorudur sorular ne zaman yayınlanacak. Sınavın nasıl geçtiğini öğrenmek ve sorulara verilen cevapları değerlendirmek amacıyla yapılan bu araştırma sınavdan sonra açıklanması mümkün değildir.

Sınav yapıldıktan ortalama 1 hafta içerisinde MEB tarafından MTSS sınav soruları ve cevapları konusu altında açıklanmaktadır.

ehliyet-sinavi-001.jpg

Açıklama yapıldıktan sonra sınav soru kitapçığınızı seçerek sınavınızın nasıl geçtiğini öğrenebilirsiniz. Eski sisteme göre sınava tek bir alandan girdiyseniz ona göre kontrol etmeniz gerekebilir. Aynı zamanda yeni sisteme göre sadece tek bir alandan değerlendirildiğiniz için bütün derslerin toplamı alacağınız puanı göstermektedir.

Bu yıl 9. Kez düzenlenen Ehliyet Sınavı sona erdi. Sınava giren adayların soru ve cevaplarını araması yoğun bir şekilde olurken henüz sınav ile ilgili soru ve cevaplar yayınlanmadı. 

2014 yılı itibariyle yeni sınav sistemine geçen MEB, ehliyet sınavında tüm konuları tek bir başlık altında topluyor. Eski sisteme göre farklı bölümlerden değerlendirilen adaylar bu kez tek bir alanda değerlendirme yapılacak. Hangi alandan kaldıysanız sınava tekrar girmek zorunda kalacaksınız. 

Aynı zamanda sınavın soruları ve sınav süresinin kısaltılmasıda yenilikler arasında yer alıyor. 

surucu-adayi.jpg

NOT: MEB in 13 Aralık ta yaptığı Ehliyet Sınavı Soru ve Cevaplarının yayınlanmasının ardından sizlerde yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

29 comments

 1. Ahmet gökhan anruz

  ehliyet sınav sonuçları

 2. O üçgen işareti neydi yaaa

 3. Yol ayrımı

 4. arkadaşlar ben 20 taneye yakın (d) yaptım ama nasıl olcak bilmiyorum valla

 5. Traktor sorusunun. Cevabi nedir ?

 6. Ayrıma seridi

 7. yol ver değildi arkadaşlar yol ver işareti levhada yer alıyor ancak soruda yolun üzerine çizilmişse diyodu ya yol ayrımı ya da tırmanışlı yol cevap

 8. Omurga ile ilgili bi soru vatdı o ney

 9. Sürücü belgesi verilmesi engel olmayan kişi hangisiydi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir