Cuma , Haziran 22 2018

Ekmek Gramajında Sabit Tarife Uygulanmayacak


Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, “Ekmek gramajı uygulaması ile ilgili kamuoyunda yanlış anlaşılma olduğunu görüyoruz. 1 Ocak tarihinden sonra tüm işletmelerin 200 gr ekmek çıkaracağı yönünde bir düşünce olsa da bu düşünce kesinlikle doğru değil.” şeklinde konuştu. 
    

Ekmek gramajında gerçekleştirilen son değişiklik ile ekmeğin minimum gramajının 200 grama düştüğünü ve 10’ar gram şeklinde yapılacak artırımlarla ekmek üretimi yapılabileceğini söyleyen Balcı, “1 Ocak tarihinden sonra 250 gr olan minimum gramaj 200 grama düştü. İllerde küçük ekmek üretimi yapmak isteyen küçük esnafımız, 200 gr üzerinden fiyat tarifesini alacak. Böylelikle müşterinin talebi de karşılanmış olacak.” dedi. 
    

Balcı, “Fırıncı esnafımız, mevcut tarifesi üzerinden ekmek üretebilecek. Fırıncı esnafımızın tarifesinde 250 gr yazdığı halde 200 gr ekmek üretimi yaparsa eksik gramaj ekmek üretmiş olur ki bu da cezai işleme tabidir. Fırıncı esnafımız, 5362 sayılı kanun kapsamında esnaf odaları birliğinden, tüccar olanlarda 5174 sayılı kanun kapsamında ticaret odalarından fiyat tarifesi almaya mecburidir.” ifadelerine yer verdi. 
    

Tarife Bölgelere Göre Değişiklik Gösteriyor
    

Fırıncılar, yeni fiyat tarifesi aldıkları zaman 200 gr ekmek üretimi talebinde bulunur ve ilgili kuruluşta buna onay verirse 200 gr ekmek üretebileceğini belirten Balcı, “İstanbul’da bazı fırıncılar, 200 gr ekmek üretimi yapsa da bu tarifeye uygun bir ekmek üretimi değildir. ekmeğin gramaj tarifesi ile ilgili talep, bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımız, gramajı yüksek ekmek tercih ediyor. Bu bölgelerde 200 gr ekmek üretilmesi israfa neden olur. ancak Marmara ve Ege bölgelerinde de 200 gr ekmek üretimine ihtiyaç duyuluyor. Ekmeğin gramaj talebi illere göre kuruluşlar tarafından değerlendiriliyor. Fırıncılar, tarifeyi aldıkları andan itibaren 200 gr ekmek üretimi yapabilirler. 
    

Günde 4 Milyon 900 Bin Ekmek İsraf Oluyor
    

Türkiye’de fırıncıların, kendilerini sürekli geliştirdiğini ve ekmek çeşidinde görülen artışın buna işaret ettiğini belirten Balcı, “Ülkemizde skiden günlük 6 milyon ekmek israfı vardı. Bakanlık, Fırıncılar Federasyonu ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen ortak çalışmalar sayesinde bu rakam 4 milyon 900 bine geriledi. Gönlümüz hiç israf olmamasından yana olsa da bu rakamı 2 milyona kadar düşürmemiz gerekiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.      
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir