400’den Fazla İthal Ürüne Ek Vergi Geldi

İthalatta 400' üzerinde eşya için değişen oranlar yüzde 20'ye kadar ek ilave gümrük vergisi uygulanacak.

EKONOMİ 28.06.2020, 12:02 Kadir Kurtay
400’den Fazla İthal Ürüne Ek Vergi Geldi

Koronavirüs salgını Türkiye ekonomisi üzerinde olumsuz yönden etkilerin azaltılmasıyla vede yerli sanayi artan ithalat baskısına karşı korunması için sanayi sektörü kuruluşları vede firmalardan gelen talepler dikkate alınarak ithal ürünlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karar verildi.

400'ÜN ÜZERİDE ÜRÜNE EK VERGİ

Tekstil, döküm ve kaynak makineleri, olmak üzere takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleriyle, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyasıyla muhtelif ürünleri kapsayan 400' üzerinde ürün için 30 Eylül' tarihine kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20'ye kadar, bu tarihten sonrada 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave ek gümrük vergisi uygulanacak.

Ticaret Bakanlığın, kararında yer alan hususlara dair tebliğleri çıkarabilecek, özel vede zorunlu durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek.

30 EYLÜL'E KADAR SÜRECEK

Yayımlanan diğer bir ithalat rejimi kararında yapılan değişiklikle göre, güneş panellerinde kullanılması şartıyla ithal yapılacak yansıtıcı filmlerde gümrük vergisi oranı yüzde 10 olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, plastik kart vede akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal yapılacak plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar 30 Eylül' tarihine kadar geçerli olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@