5 bin Tl maaşlı 150 bin çalışan bulunamadı

TÜDKİYEB "İşsizlik oranının çok yüksek olduğu Ülkemiz'de 5.000 tl maaş ile çalışacak 150.000 çoban bulunamadı ve ithal çoban getireceğiz"

EKONOMİ 04.11.2019, 18:42 05.11.2019, 10:20 Sinan Kılıç
5 bin Tl maaşlı 150 bin çalışan bulunamadı

 TÜDKİYEB (Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği) Yönetim kurulu başkanı Nihat Çelik, asgari ücretin 3 katına yakın maaş ile çalışacak çoban bulamadıklarını açıkladı.

Yaptığı basın toplantısında gündemi değerlendiren Çelik sözlerinde Türkiye'de çoban sorununu çözmeden, küçükbaş hayvan problemide çözülmez. Ülkemizde insanların çoğunlukta hayvancılık sektörüne ilgi duyduğunu fakat çoban sıkıntısı yüzünden oldukça dertliler. Şuan toplam 150.000 çoban açığının bulunduğunu ve çözüm olarak Afganistan'dan ithal çoban getireceklerini ifade etti.

Türkiye'de işsizler bu kadar işsizliğe rağmen Çobanlığı beğenmiyorlar

Ülkemiz'de 5 milyona yakın işsiz varken buna rağmen asgari ücretin neredeyse 3 katına yakın ücret ile çalışacak kişilerin bulunamaması acı verici ve çobanlık mesleğine ilgi duyulmaması bunun en büyük sebebidir. Bu aşamada İŞKUR iş yerleştirmelerinde çobanlık içinde bir kontenjan açmalı ve devletin kontrolü altında bu işi profesyonel olarak yapanlar çoban istihtamını İŞKUR'dan karşılayabilirler. Bu tür adımlar ile iş arayanlar çobanlığa meslek olarak bakmaya başlayacaklar ve daha çok ilgi duyacaklardır.

İşe başlayanlar 3 ay zor dayanıyor

Hayvanların meralarda otlamasının önemli olduğunu belirten Sivas'lı küçükbaş hayvan yetiştiricisi Ahmet Erdem, Bunun için anlaştığı çobana aylık 3.000 tl maaş, konaklama, elektrik, su ve gıda vermeme rağmen en fazla 3 ay sonra kaçıp gidiyorlar. İlk maaşını alan çobanlarında direkt şehre başka iş aramaya başlıyorlar. Maalesef ülkemiz insanı iş beğenmeme gibi yüksek ego taşıyor.

Yorumlar (3)
hüsnü 9 ay önce
nasil bulamadınız garanti verin size 100 kişi getireyim
Yunus 9 ay önce
Nerden başvuru yapılıyor ve şartları neler
Ahmet 6 ay önce
5bindi 3bin oldu. O 150bin kisiyi nerede aradiniz o da ayri merak konusu.. hic inandirici gelmiyo bu haber
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@