Açık kapı 400 TL Bayram parası verilecek mi? Bakanlık açıkladı

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala sosyal medya üzerinde dolaşan 400 TL yardım iddiası sonrası herkes gözünü resmi açıklamaya çevirdi. Konuyla ilgili açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Açık kapı 400 TL Bayram parası verilecek mi? Bakanlık açıkladı

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala sosyal medya üzerinde dolaşan 400 TL yardım iddiası sonrası herkes gözünü resmi açıklamaya çevirdi. Konuyla ilgili açıklama İçişleri Bakanlığı’ndan geldi. Daha önce sosyal yardım almayan herkese 400, çocuklara ise 100 TL bayram harçlığı verileceği iddiaları sonucunda herkes başvuruların nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. İçişleri Bakanlığı ise ortaya çıkan iddialara yanıt verdi ve iddiaların asılsız olduğunu duyurdu.

Sosyal Medyada Gündem Oldu

Sosyal medyada son günlerde gündem olan ve sosyal yardım almayan herkese 400, çocuklara 100 TL bayram harçlığı verileceği ve başvuruların www.açıkkapi.gov.tr adresinden yapılacağına dair iddialar herkesi meraklandırdı. Ortaya atılan iddialarda yardım yapılacak kişilerde sigortalı veya sigortasız şartı aranmayacağı belirtilirken başvuru esnasında hizmet başlığına ‘Valilik Hizmetleri’, hizmet alt başlığına ‘Diğer’ ve açıklama kısmına ise ‘Para Yardımı’ yazarak başvuru oluşturulabileceği bilgilerine yer verildi. 

İçişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

İçişleri Bakanlığı ise sosyal medyada gündem olan ve daha önce sosyal yardım almayan herkese ‘Açık Kapı 400 TL Bayram Parası’ verileceğine dair iddiaların asılsız olduğunu duyurdu. İçişleri Bakanlığı söz konusu iddiaları yalanlarken, Bakanlık tarafından 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılan Açık Kapı birimlerinin temel görevinin, Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. Bunun dışında Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan veya dijital ortamda başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak ve sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevinin olmadığı bilgisine de yer verildi. Öte yandan sosyal mecralarda bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimleri tarafından gerekli takibin yapıldığı ve yapılan tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulduğu ifade edildi.

Açık Kapı ve Yardım

Yorumlar (0)
17°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@