Asgari ücret yüzde 30 zamlanmalı diyen dev şirketin patronu bakanlığa başvuracak

Türkiye’de toplamda 20 bin çalışanı bulunan Securitas güvenlik şirketi Türkiye şubesi başkanı olan Murat Kösereisaoğlu, 2020 yılı asgari ücret zammının az olduğunu söyleyerek bakanlığa başvuracaklarını söyledi.

EKONOMİ 09.01.2020, 11:07 09.01.2020, 11:50 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Asgari ücret yüzde 30 zamlanmalı diyen dev şirketin patronu bakanlığa başvuracak

Türkiye’de toplamda 20 bin çalışanı bulunan Securitas güvenlik şirketi Türkiye şubesi başkanı olan Murat Kösereisaoğlu, 2020 yılı asgari ücret zammının az olduğunu söyleyerek bakanlığa başvuracaklarını söyledi. 2020 yılı için yüzde 15 zamlanan asgari ücretin az olduğunu belirten Kösereisaoğlu, 2 bin 324 TL olarak belirlenen asgari ücretin az olduğunu ve yüzde 30 zamlanması gerektiğini belirtti.

Asgari Ücret İçin Bakanlığa Başvuracaklar

Sözcü’de yer alan habere göre, dev şirketin Türkiye şubesi başkanı olan Murat Kösereisaoğlu, belirlenen asgari ücretin özel güvenliklerin yaptığı işle karşılanması durumunda yetersiz kaldığını belirterek konuyla ilgili bakanlığa başvuracaklarını söyledi. Taleplerinin asgari ücretin güvenlik sektöründe arttırılması yönünde olduğunu belirtti. Konuyla ilgili iyileştirilme yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapacakları aktarıldı.

Asgari Ücret Yüzde 30 Zamlanmalı Dedi

2020 yılı asgari ücret zammı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 ayrı toplantı gerçekleştirerek alınan son kararda zammın yüzde 15 olduğunu açıklamış ve asgari ücret net maaşı 2 bin 324 TL olarak belirlenmişti. Alınan asgari ücret kararına birçok kişi tepki gösterirken kararı doğru bulanlarda oldu. Dev şirket Securitas Türkiye şube başkanı Murat Kösereisaoğlu, asgari ücret zammına kendi sektöründen yaklaşım yaptı ve sadece kendi şirketlerinin maaş zammı yapmasının rekabet konusunda sorun yaratacağını bu nedenle sektör genelinde asgari ücrete zam yapılması gerektiğini ve yüzde 30 zamlanması gerektiğini söyledi.  Güvenlik sektöründeki ağır çalışma şartları nedeniyle sektörde uzun süre kalmak istemeyen çalışanlar olduğunu belirten Kösereisaoğlu, ağır çalışma şartları nedeniyle personellerin hemen hemen üçte birinin farklı sektörlere geçtiğini belirterek bu sebeple asgari ücretin bu sektör için 3 bin lira civarında olması gerektiğini fakat asgari ücreti değiştirme gibi bir şansı olmadığını aktardı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@