Asgari ücrete gelen zam sonrasında kıdem tazminatı ne kadar oldu

2020 yılı asgari ücret zammından sonra gözler kıdem tazminatına çevrildi. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte kıdem tazminatına da yüzde 15 zam yapıldı ve en düşük fiyat 2 bin 943 lira olarak belirlendi.

Asgari ücrete gelen zam sonrasında kıdem tazminatı ne kadar oldu

2020 yılı asgari ücret zammından sonra gözler kıdem tazminatına çevrildi. Asgari ücrete yapılan zamla birlikte kıdem tazminatına da yüzde 15 zam yapıldı ve en düşük fiyat 2 bin 943 lira olarak belirlendi. Bilindiği gibi kıdem tazminatı brüt asgari ücretten hesaplanıyor. Asgari ücretin artmasıyla beraber kıdem tazminatı da 385 liralık artış yaparak en düşük 2 bin 943 lira en yüksekte 6 bin 699 lira oldu.

Kıdem Tazminatları Yeni Ücret Üzerinden Hesaplanacak

Kıdem tazminatında 2019 yılı yarısında uygulanan fiyat 6 bin 379 lira 86 kuruş olarak uygulanmıştı. Belirlenen bu tutara memurlara yapılacak olan yüzde 4’lük zam oranı ve enflasyon farkının da ekleneceği ve yapılan hesaplamalarda bu artışın yüzde 5’i bulacağı bu hesaplamalara göre de kıdem tazminatının 6 bin 698 lira 86 kuruşa çıkacağı belirtildi. 2020 yılında çalışanlar kıdem tazminatını yeni ücretler üzerinden alacaklar bu durumda çalışanların alacağı ücret 3 bin 846 lira daha fazla para alacağı ifade edildi.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışanlara ödenmektedir. Tazminatın hesaplanmasında son brüt ücret dikkate alınır. Yani çalışanların yıl ve gün sayısına göre her yıl için bir brüt maaş olmak üzere hesaplama yapılır. Kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesilir ve düzenli olarak ve nakit olarak ödenen paralarda brüt ücrete eklenmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@