Bakan Albayrak’tan sevindiren enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı son açıklamada enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyon tablosunu değerlendiren Albayrak, yılı hedefin yüzde 12 altında kapatabileceğimizi aktardı.

EKONOMİ 03.12.2019, 12:21 Sema Topbaş
Bakan Albayrak’tan sevindiren enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı son açıklamada enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Enflasyon tablosunu değerlendiren Albayrak, yılı hedefin yüzde 12 altında kapatabileceğimizi aktardı.Kasım ayını geride bırakıp Aralık ayına giriş yaparken geçtiğimiz ayın enflasyon rakamları açıklanmış ve enflasyonun aylık 0,38 artış gösterdiği yıllık oranı ise 10,56 olduğu belirtilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı olan Berat Albayrak enflasyonla ilgili son gelişmeleri yaptığı açıklamalarda değerlendirdi.

Sosyal Medya Hesabından Açıklama Yaptı

Sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, enflasyonda rakamların Kasım ayı için bir miktar yükseldiğini belirtti. Enflasyonla mücadelenin devam edeceğini söyleyen Albayrak, kurda yakalanan istikrarla birlikte gıda sektöründeki artışa dikkat çekti. Çıkan son tabloya göre Türkiye’nin yılı yüzde 12 hedefinin altında kapatabileceğini belirten Albayrak, tüketici fiyatlarındaki ÜFE kaynaklı basıncında oldukça azaldığına vurgu yaptı.

Kasım Ayında En Yüksek Harcama Giyim

Kasım ayını geride bıraktığımız ilk günlerde enflasyonla ilgili değişimler sürerken 2019 yılı ana harcama grupları itibariyle Kasım ayı için ev eşyalarında yüzde 0,59 artış gerçekleştiği gözlemlenirken konutta yüzde 0,36, haberleşmede yüzde ,39 ve ulaştırmada yüzde ,33 artış yaşandığı belirlendi. Kasım ayı değerlendirmelerine bakıldığında en yüksek harcamaların giyim alanında olduğu belirlendi.  Ana harcama gruplarına bakıldığında Kasım ayında endekste düşüş yaşayan gruplar ise yüzde 0,15’lik oranla lokanta ve oteller oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@