Bakan Murat Kurum'dan plastik poşetlere zam açıklaması

Yeni yılda plastik poşet fiyatlarına zam gelip gelmeyeceği merak konusu olurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve plastik poşet plastik poşet sektörü temsilcileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda 25 kuruşa satılan plastik poşetlere fiyat artışı yapılmaması kararına varıldı.

EKONOMİ 26.11.2019, 12:02 26.11.2019, 13:49 Melek Eren
Bakan Murat Kurum'dan plastik poşetlere zam açıklaması

Türkiye'de geçtiğimiz yılbaşında ücretli plastik poşet uygulaması başlamış ve perakende satış noktalarında plastik poşet almak isteyen tüketicilere poşetler 25 kuruştan satılmaya başlanmıştı. Çevre kirliliğinin önlenmesine büyük katkı sağlayacak olması nedeniyle bazı vatandaşların destek verdiği bazılarının ise tepki gösterdiği uygulamada yeni yılın gelmesiyle birlikte fiyat artışının olup olmayacağı merak konusu olmuştu. Basında yer alan haberlere göre plastik poşet fiyatları her yıl tabanı 25 kuruştan az olmamak şartı ile yeniden güncellenecek.

Bu yıl ücret artışı yapılmayacak

Çevre Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ve plastik sektörü temsilcileri geçtiğimiz günlerde bu kapsamda bir araya geldi. Plastik poşet fiyatlarının yeniden belirlenmesine yönelik olarak yapılan toplantının sonucunda 2020 yılında tüketiciye herhangi bir ücret artışının yansıtılmamasına karar verildi. Konu hakkında açıklama yapan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik poşet üretim sektörünün ve tüketicilerin bu durumdan etkilenmemesi için poşet ücretinin kesinlikle arttırılması adına çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Devlete aktarılan oran değişebilir

Plastik poşet ücreti kapsamında tüketicilerden alınan 25 kuruşun 15 kuruşu geri dönüşüm katkı payı olarak devlete aktarılıyor. Geri kalan 10 kuruş ise marketin maliyeti olarak kabul ediliyor. Yavuz Eroğlu açıklamasında yeni yılın gelmesiyle birlikte 25 kuruşun içinden devlete aktarılacak paranın artmasını beklediklerini belirtirken yapılacak artışın ne kadar olacağını ise maliyenin belirleyeceğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@