Bakan Turhan Kanal İstanbul projesinin hayata geçeceğini açıkladı

Türkiye son yıllarda dünya çapında yaptığı alt ve üst yapı projeleri ile adından söz ettirmeye devam ederken hayal gibi görünen Kanal İstanbul projesi için ihale sürecinin başlayacağı açıklandı.

EKONOMİ 28.11.2019, 15:47 Melek Eren
Bakan Turhan Kanal İstanbul projesinin hayata geçeceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında kamuoyuna çılgın proje olarak açıklanan Kanal İstanbul projesi ile ilgili somut adımlar atılmaya başlanıyor. Kanal İstanbul projesinin son durumu hakkında açıklama yapan Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Turhan, çevre düzenleme planının kesinleşmesinin hemen ardından Kanal İstanbul için ihale açılacağını söyledi.

Bakanlıkta toplantı gerçekleştirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili kurumların katılımıyla Kanal İstanbul projesinin çevresel etki değerlendirme sürecinin tamamlanması amacıyla bir toplantı yapıldı. Toplantının ardından Kanal İstanbul Projesi hakkında açıklamalarda bulunan bakan Turhan, teknik çalışmaların tamamlandığını ve ÇED çalışmalarında son aşamaya gelindiğini dile getirdi. Bakan Turhan, 1/100.000 ölçekli çevre düzenleme planlanmasının kesinleşmesinin ardından hemen ihaleye çıkılacağını ifade etti.

Ekrem İmamoğlu İstanbul'a ihanet olacağını söyledi

Fatih Altaylı'nın programına konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu ise Kanal İstanbul projesine karşı çıktığını bu projenin İstanbul'a en büyük ihanet olacağını dile getirdi. İstanbul'un böyle bir önceliği olmadığını söyleyen Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul konusunun trajik bir durumu ortaya çıkaracağının da net olduğunu ifade etti. Kanal İstanbul projesini hayata geçirmek için bir buçuk milyar metreküp toprak hareketi gerektiğini belirten Ekrem İmamoğlu, buranın deprem kuşağı olduğunu belirterek İstanbul'un dünyanın en güzel şehri olduğunu ve şehirle oynanmaması gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@