Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan EYT'liler ile ilgili önemli açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, son dönemlerin en önemli konularından biri olan emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. EYT ile ilgili en az 10 farklı analiz yaptıklarını belirten Selçuk, hiçbirinin maliyetinin sürdürülür olmadığını dile getirdi.

EKONOMİ 20.11.2019, 12:00 Melek Eren
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’tan EYT'liler ile ilgili önemli açıklama

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda seçimleri kaybedeceğini bilse bile bu işi yapmayacağını söylemişti. Bunun üzerine gözler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a çevrildi. Selçuk bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil

Bakan Selçuk açıklamasında EYT ile ilgili çok sayıda analiz yaptıklarını belirterek her türlü kombinasyonu dediklerini fakat hiçbirinin maliyetinin sürdürülebilir olmadığını söyledi. Bakan Selçuk açıklamasının devamında ise 15 Temmuz bağışlarının bir kuruşuna bile dokunulmadığını belirterek 330 milyon liranın üzerindeki paranın fonda beklediğini ifade etti.

Erdoğan bu işte yokum demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde sayıları 6 milyonu bulan emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili yaptığı açıklamada seçimi kaybetse bile bu işi yapmayacağını söylemişti. İskandinav ülkelerinin hepsinin bu sistem yüzünden baktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, erken emekliliği ortaya çıkaranları bu işin bedelini ödeyeceğini ve ödediğini dile getirdi. Erken emekliliğin neden gerekli olduğunu anlamadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli olan kişinin ikinci bir iş arayacağını ve bu defa da işsizliğin yükselmesine neden olacağını ifade etti. Politik hesaplarla bunu yapmak istemediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin vaktinde emekli olması gerektiğini dile getirdi.

Maliyeti 100 milyar lirayı geçebilir

Sosyal Güvenlik uzmanları da yaptıkları değerlendirmeler de şu anda emeklilikte yaşa takılanların sayısının 6 milyon civarında olduğunu belirterek en düşük emekli maaşının 1600 lira bile olsa bunun üzerinden yapılan hesapla yıllık maliyetinin 100 milyar liranın üzerinde olacağına dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@