Balık fiyatları niçin ucuzlamıyor

Denizlerde av yasağının kalkmasına rağmen balık fiyatlarının düşmemesini balıkçılar, havanın sıcak olmasından dolayı balığın olmamasına bağlıyorlar.

EKONOMİ 12.11.2019, 20:40 Şener Koştu
Balık fiyatları niçin ucuzlamıyor

Balıkta av sezonu açılsa da balık fiyatlarında fark edilir bir ucuzlama olmadı. Ülkemizde çok fazla tüketilen hamsi fiyatlarının ucuzlamaması ise vatandaşı balık fiyatlarının niçin ucuzlamadığı konusunda düşündürüyor.

Yasak Eylül Ayında Kalktı

Eylül ayına girilmesiyle birlikte denizlerde av yasağı da kalktı kalkmasına da balıkçılar, denizden beklediği bereketi bulamadı. Deniz mahsullerindeki azlık ise balık tezgahlarının fiyatına ister istemez yansıdı. Denizlerde mahsulün az olmasını daha fazla hava sıcaklıklarının yüksek olmasına bağlayan balıkçılar, bu durumun tezgahlardaki fiyatları yükselttiğini ifade ediyorlar. Vatandaşlar ise balık fiyatlarının aşırı yüksek olmasından ve bu nedenle balık tüketememekten şikayetçi.   

Balığa Rağbet Yok

Balık fiyatlarının çok pahalı olmasından dolayı vatandaşın balığa fazla rağbet etmediğini dile getiren balıkçılar, önümüzdeki aylarda havaların soğumasıyla birlikte balığın bollaşacağını ve fiyatların normale ineceğini söylediler.

İstanbul Balık Fiyatları Nasıl

İstanbul balık halinde hamsi fiyatlarının geçen seneye kıyasla daha pahalı olduğu rahatlıkla söylenebilir. İstanbul’daki pazarlarda hamsinin tezgah fiyatı ise 10 lira civarında. Çipura, Levrek, Lüfer vb. balıkların tezgah fiyatı ise geçen yılla aynı. Balığın yenirken olmazsa olmazlarından olan limonun fiyatı ise geçen yıla kıyasla yüzde 6 zamlanarak 6 lira 39 kuruşa yükseldi. Geçen yıl tezgah fiyatı 1.85 TL olan rokanın demeti ise bu yıl 1.75TL’den satışa sunuluyor.   

İstanbul Balık Halinin Fiyat Listesi

Hamsi (kutu): 400 TL

Lüfer: 30 TL

Levrek: 18 TL

Çipura: 22 TL

Sardalye (kutu): 70 TL

Norveç Somonu: 44 TL

Palamut 4’lü: 65 TL

  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@