Bugün açılan Meclis’ten Bekçilere güzel haber! Maaş ve yetki müjdesi geldi

Koronavirüs salgını sebebiyle tedbir amaçlı kapatılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 48 gün sonra yeniden açıldı. 16 Nisan’da ara veren ve bugün çalışmalarına yeniden başlayan TBMM Genel Kurulu’nun ele aldığı ilk konu mahalle bekçilerinin maaş ve yetki düzenlemeleri oldu.

EKONOMİ 02.06.2020, 18:12 Sema Topbaş
Bugün açılan Meclis’ten Bekçilere güzel haber! Maaş ve yetki müjdesi geldi

Koronavirüs salgını sebebiyle tedbir amaçlı kapatılan Türkiye Büyük Millet Meclisi 48 gün sonra yeniden açıldı. 16 Nisan’da ara veren ve bugün çalışmalarına yeniden başlayan TBMM Genel Kurulu’nun ele aldığı ilk konu mahalle bekçilerinin maaş ve yetki düzenlemeleri oldu. Mahalle bekçilerinin maaş ve yetki düzenlemeleri uzun süredir gündemin bekleyen konuları arasında yer alırken ele alınan teklifle birlikte bekçilerin görev ve yetkileri yeniden belirlenecek.

Sosyal Mesafe Kuralına Uydular 

16 Nisan 2020 tarihinde koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışmalarına ara veren TBMM Genel Kurulu, 48 günlük aradan sonra bugün Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplanarak yeniden çalışmalarına başladı. Günler sonra yeniden Genel Kurul’a katılan milletvekillerine girişte maske ve eldiven dağıtıldığı görüldü. CHP’liler ise üzerinde Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasının bulunduğu maske dağıttı. Maske ve eldiven kullanımına dikkat eden milletvekillerinin sosyal mesafe kurallarına da uydukları gözlemlendi.

İlk Gündem Bekçiler

Günler sonra açılan TBMM’nin Genel Kurulu’nda ilk gündem maddesi mahalle bekçileri oldu. Bekçilerin uzun süredir beklediği kanun teklifi bugün çalışmalara yeniden başlayan Genel Kurul’da ilk ele alınan konu oldu. Söz konusu teklifle, binlerce bekçinin görev ve yetkileri yeniden belirlenecek. Yapılan düzenlemeyle birlikte bekçiler, kişileri ve araçları durdurarak kimlik sorabilecek. Aynı zamanda sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtların ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlama yetkisine sahip olacak, bekçilerin ayrıca zor ve silah kullanma yetkilerinin de bulunacağı belirtildi. 

Maaşları Yükselecek

Uzun süredir beklenen teklif ile jandarma teşkilatında istihdam eden bekçiler, jandarma sınıfına dahil edilecek. Bekçilerin haftalık çalışma süreleri ise 40 saat olacak ve maaşları yükselecek. 

TBMM ve Bekçi

Yorumlar (1)
Murat 1 ay önce
BEKÇİLER BU ÜLKE İÇİN ZARAR POLİS JANDARMA NE İŞ YAPACAK TÜRKİYENİN BOKUNU ÇIKARDILAR ALLAH SONUMUZÜ HAYIR ETSİN
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@