Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Kanal İstanbul açıklaması

Çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul projesi ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Ekrem İmamoğlu’nun protokolden çekilme açıklaması üzerine konuşan Bakan Kurum, İBB’nin tek taraflı olarak çekilme yetkisinin bulunmadığını söyledi.

EKONOMİ 24.12.2019, 17:27 Melek Eren
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Kanal İstanbul açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün bir açıklama yaparak "Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı”nı kamuoyuna duyurdu. Bakan Kurum açıklamasında 100 bin sosyal Konut Projesi için başvuruların 440 bin rakamına ulaştığını belirtirken, aynı zamanda İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul projesinden çekilme açıklamasına da yanıt verdi.

Yaşanabilir şehirler oluşturuyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamasında tarımdan sanayiye, ulaşımdan yeşil alana kadar şehirlerin 100 yıllık planlamalarını yaptıklarını belirterek Türkiye'nin mekansal strateji planını tamamladıklarını ifade etti. Yaşanabilir şehir endeksini oluşturmak için çalışmaların devam ettiğini belirten bakan kurum, acil ihtiyaçları öne alarak şehirlere özgü yol haritaları ile ulusal akıllı şehirler ağını oluşturduklarını söyledi.

Sosyal konut projeleri devam ediyor

Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olabilmesi için sosyal konut projelerinin de devam ettiğini belirten Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçeleri, ekolojik koridorlar ve yeşil alanların arttığını dile getirdi. Kişi başına düşen yeşil alan miktarını 8’den 15 metrekareye çıkardıklarını belirten Bakan Kurum, şehrin ihtiyacı ve önceliği neyse onu yapacaklarını ifade etti.

İBB tek taraflı olarak çekilemez

Toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularına yanıt veren bakan Murat Kurum, Kanal İstanbul projesi ile ilgili olarak dün itibariyle ÇED sürecinin tamamlandığını söyledi. 10 gün içerisinde proje ile ilgili olumlu ve olumsuz eleştirileri alacaklarını belirten bakan Murat Kurum, bu sürece İBB ile birlikte yürüttüklerini ve İBB'nin süreçten tek başına çekilme gibi bir yetkisinin bulunmadığını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@