Dikkat dolandırıcılar bu yöntemi kullanarak sizi de kandırabilir

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilecek olan dolandırıcılık tehlikesinde bu kez internetten alış veriş oyunu ile vatandaşlar hedef alınıyor. İnternetten alış verişin artmasını kendilerine fırsat bilen dolandırıcıların yeni bir yöntem keşfettiği öğrenildi.

Dikkat dolandırıcılar bu yöntemi kullanarak sizi de kandırabilir

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkabilecek olan dolandırıcılık tehlikesinde bu kez internetten alış veriş oyunu ile vatandaşlar hedef alınıyor. İnternetten alış verişin artmasını kendilerine fırsat bilen dolandırıcıların yeni bir yöntem keşfettiği öğrenildi. Dolandırıcıların vatandaşları kargonuzu getirdik ancak evde yoktunuz şeklinde aradığı ve telefonu kapattığı öğrenilirken tuzağa düşen kişilerin geri aramasıyla hedeflerine ulaşıyorlar.

Yeni Tuzakları Pes Dedirtiyor

Son zamanlarda teknolojideki hızlı gelişim sebebiyle internetten alış verişte de oldukça artış yaşandı. Bu durumu da kendilerine fırsat bilen dolandırıcılar vatandaşları yeni bir tuzağa çekmek için kolları sıvadı. Birçok yöntemle vatandaşları mağdur eden dolandırıcıların yeni yöntemi ise ilk olarak vatandaşları arayarak kargo paketleri olduğunu iddia ederek kargonuzu getirdik ancak evde yoktunuz şeklinde tuzağa düşürdükleri daha sonrada telefonu kapattıkları öğrenildi. Olayın ne olduğunu merak eden ve şüpheye düşen vatandaşlar numarayı tekrar geri aradığında ise kuryelerimizi bu numaradan geri arayamazsınız şeklinde bir sesli mesajla karşılaşıyor ve ‘0 800’ veya ‘ 0 888’ ile başlayan başka bir numara taraflarına iletiliyor. İletilen bu numarayı aradığınızda ise sadece dakikalar içerisinde telefon faturanız kabarıyor çünkü bu konuşmada 7 saniyede bir 25 lira ücret alınıyor.

Telefonda Oyalayarak Ücreti Arttırmaya Çalışıyorlar

Dolandırıcılar yeni yöntemlerinde fatura ücretinin daha faza olması için ‘0 800’ olan numarayı aradığınızda sizi telefonda daha fazla oyalıyorlar ve gelecek ücreti arttırmış oluyorlar. Konu hakkında açıklama yapan ve uyarılarda bulunan Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük, bu özel hatlar ve operatörler arasında sözleşme olduğunu ve bu hatlar ne kadar aranırsa bunun yanında fatura da ne kadar yüksek gelirse bu ücret üzerinden hat sahiplerine aktarım yapıldığını bu sayede de dolandırıcıların binlerce lira kazandığını belirtti.

Suç Duyurusunda Bulunun

Dolandırıcılar tarafından mağdur edilen vatandaşların hem ilk arandıkları numara hem de ‘0 800’ şeklindeki numarayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması gerektiğini aktaran Küçük, bunun yanı sıra faturayla alakalı da telefon operatörünüze iptal veya iade ile ilgili talepte bulunulması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)