Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu açıkladı: Kapalı iş yerlerine kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, kıyasen fatura düzenleme uygulamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, ''Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura düzenlenmeyeceği, uygulamanın belirli bölgeler için belirli bir süre geçerli olacağı'' belirtildi.

EKONOMİ 08.04.2020, 14:01 08.04.2020, 14:11 Sinem Ramazanoğlu
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu açıkladı: Kapalı iş yerlerine kıyasen fatura düzenlenmeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’in, koronavirüs nedeniyle kapanan iş yerlerine kıyasen fatura sistemi uygulanacağı sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, ''Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura söz konusu olmayacak. Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir'' açıklamasında bulundu.

banner32
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından, kıyasen fatura düzenlenmesi konusunda kamuoyunda gerçekle ilgisi olmayan değerlendirmeler yapılarak,  vatandaşın yanlış bilgilendirildiğine dair  açıklama geldi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"TESK Başkanı Palandöken, 'Çalışmayan kapanmış dükkanın ortalama tüketimi mi olur? Deli Dumrul vergisi gibi Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?' şeklinde ifadeler kullanmıştır. Öncelikle ifade etmeliyiz ki bir tüketicinin, bir saha çalışanının hayatı bütün düzenlemelerden daha değerlidir ve bu düzenleme insanımızın sağlığı için yapılmıştır. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, rutin sayaç okumaları devam edecek. Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura söz konusu olmayacak. Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir.

"Sayın Palandöken ucuz popülizm yapmanın peşine düşmüş"

Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın, ya da iki yılın bütün aylarının ortalaması ile değil, son iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Düzenlemenin en iyi şekilde anlaşılması için yaptığımız açıklamalara rağmen, Sayın Palandöken ne yazık ki birini bile okumamış ya da okumuş, ucuz popülizm yapmanın peşine düşmüş görünmektedir. Binlerce esnaf ve sanatkarı temsil eden bir konfederasyonun başkanına böyle yalan yanlış açıklamalar yapmak, esnaf ve sanatkarlarımızı EPDK'ye karşı kışkırtmak, görevinin ağırlığına yakışmayan sorumsuzca bir davranıştır."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@