Enerji’de normalleşme 1 Temmuz’da başlıyor

Elektrik ve doğal gazda normalleşme süreci için geri sayıma başlandı. Büyük dağıtım şirketleri konut aboneleri ile 1.000 TL’nin altında borcu olan küçük ticarethanelerde elektrik ve gaz kesme işlemini salgın sürecinde yapmadı.

EKONOMİ 06.06.2020, 19:45 Şener Koştu
Enerji’de normalleşme 1 Temmuz’da başlıyor

Elektrik ve doğal gazda normalleşme süreci için geri sayıma başlandı. Büyük dağıtım şirketleri konut aboneleri ile 1.000 TL’nin altında borcu olan küçük ticarethanelerde elektrik ve gaz kesme işlemini salgın sürecinde yapmadı. Enerjide normalleşme sürecine 1 Temmuz tarihinden itibaren başlanacak. Bu tarihten sonra fatura okuma ve tahsilata dair mevzuat yürürlükte olacak. Mevzuata göre öngörülen süre içerisinde borcunu ödemeyen abonenin elektriği ve gazı kesilebilecek.

Normalleşme Süreci Başladı

Küresel bir salgın haline dönüştükten sonra ülkemizde de görülen yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele edebilmek için uygulamaya konulan kısıtlamaların bir çoğu 1 Haziran tarihi itibariyle kaldırıldı. Normalleşme sürecinin resmen başladığı ülkemizde enerji sektörüde normalleşme sürecine dahil olabilmek için gerekli çalışmaları yürütüyor. Salgın sürecinde ödemesi yapılmayan elektrik ve doğal gaz faturuları için esnek bir politika izlenmiş, konut aboneleri ile borcu 1.000 TL’nin altında olan küçük işletmelerin elektirik ve gaz kesme işlemi yapılmamıştı. Elektrik ve doğal gazda 1 Temmuz tarihi itibariyle fatura okuma ve tahsilat işlemlerinde mevcut mevzuatın eksiksiz uygulanması öngörülüyor.

Gazda Son Durum Ne

Ocak – Nisan dönemi içerisinde doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından konut ve küçük ölçekli ticarethanelerden tahsil edilemeyen tutarın 795 milyon TL olduğu bildirildi. Tahsil edilemeyen tutarın 569.3 milyon TL olan kısmının konut abonelerine ait olduğu öğrenildi. Sadece Nisan ayı içerisinde İGDAŞ hariç bahsi geçen tüketici grubundan tahsil edilemeyen tutar 359 milyon TL’yi buldu.

Elektrikte Son Durum Ne

Elektrikde de tahakkukun ve tahsilatın düştüğü bildirildi. Elektrikte tahsilat, salgın öncesi döneme göre yüzde 10 seviyelerine kadar geriledi. Ülkemizde 21 elektrik dağıtım bölgesinin bulunduğunu ve her bölgenin kendi hesabını yaptığını belirten sektör temsilcileri, bazı bölgelerde tahsilatın düşük, bazı bölgelerde ise daha yüksek olduğunu, bütün bölgelerin tahsilat açığının konsolide edilmesinin neredeyse imkansız olduğundan dolayı toplam bir tutarın verilmesinin çok güç olduğunu ifade ediyorlar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@