EPDK'nın, elektrik ve doğalgaz faturaları için COVID-19 kararı

EPDK, sosyal mesafenin korunması maksadıyla elektrik ve doğalgaz faturalarında 3 ay boyunca sayaç bedellerinin okunmaması ve ortalama tüketim bedeli üzerinden fatura kesilmesine karar verdi.

EKONOMİ 03.04.2020, 10:53 03.04.2020, 12:26 Şener Koştu
EPDK'nın, elektrik ve doğalgaz faturaları için COVID-19 kararı

EPDK'nın sosyal mesafeyi korumak maksadıyla aldığı yeni karara göre elektrik ve doğalgaz faturalarında sayaç okuması yapılmayacak. Abonelere geçmiş tüketim bedellerinin ortalaması alınarak fatura kesilecek. Kesilen bu faturalardan az ya da çok bir harcama yapılmışsa sayaç okumasına göre ortaya çıkan fark aboneden ya tahsil edilecek ya da aboneye ödenecek.

Esas Amaç Sağlığın Korunması

Konuyla ilgili bir açıklama yapan EPDK, yeni tip koronavirüs salgınıyla gereği gibi mücadele edebilmek ve sosyal izolasyonu koruyabilmek için yetkili uzman kurul ve kurumların önerileri dikkate alınarak sayaç okumalarında yeni bir düzenlemeye gidildiğini ve bu yeni düzenleme sayesinde sektörde görev yapanların ve abonelerin sağlıklarının korunmasının esas amaç olduğunu belirtti.

Vatandaş Aleyhine Durum Söz Konusu Değil

banner32
Bu karar sayesinde sahada görev yapan personelinde en üst seviyede sosyal izolasyonunun sağlanmış olacağına vurgu yapılan açıklamada, vatandaşın sağlığına koruyabilmek için sınırlı bir süre kıyasen fatura düzenlemesine gidileceğine, bu uygulamada vatandaşın aleyhine bir durum olmadığına, olamayacağına ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun böyle bir şeye asla müsaade etmeyeceğine özellikle vurgu yapıldı. 

Kıyasen Fatura Düzenlemesi Nasıl Olacak

Kıyasen fatura düzenlemesi her yerleşim bölgesi için geçerli olmayacak. Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı karantina altına alınan bölgeler ile idari karar doğrultusunda sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde ve sayaç okuma görevlilerinin sosyal izolasyonu sağlayamayacağı durumlarda kıyasen fatura düzenlemesi uygulamasına gidilecek. 

Kıyasen Fatura Nasıl Düzenlenecek

Kıyasen fatura düzenlenirken mevsimsellik göz önünde bulundurularak abonenin son iki yılın ilgili aylarındaki tüketim bedellerine göre fatura düzenlenecek. Abone son iki yılın ilgili aylarında herhangi bir tüketimde bulunmamışsa emsal tüketim ya da tüketici beyanı dikkate alınarak kıyasen fatura düzenlemesi yapılacak. 

Yorumlar (2)
nazmi 4 ay önce
sayaç okuma değilde sayaç yazma bedeli alınacak. inşAllah bunuda fazla yazmazsınız
Mehmet 4 ay önce
Bizim ne karımız olcak anlayamadım 3 ay sonra gelip yazsalar millette 3 ay ödemese sonrada taksit yapsa olmazmi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@