EPDK’dan akaryakıt fiyatlarıyla ilgili uyarı: Devreye Gireriz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yaptığı son açıklamada akaryakıt firmalarını fiyat konusunda eleştirdiği görüldü. 

EKONOMİ 02.06.2020, 10:33 Sema Topbaş
EPDK’dan akaryakıt fiyatlarıyla ilgili uyarı: Devreye Gireriz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yaptığı son açıklamada akaryakıt firmalarını fiyat konusunda eleştirdiği görüldü. Akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen EPDK, şirketlerin indirim yapmaması halinde kendilerinin fiyatları makul seviyeye çekeceğini belirtti.

Fiyatların Makul Seviyeye Çekilmesi İçin Uyardı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, son günlerde akaryakıt fiyatlarının olması gerekenin çok üzerine çıktığını ve şirketleri fiyatları makul seviyeye çekmeleri için uyardığı görüldü. Fiyatlardaki yüksekliği tespit eden EPDK, düzelme olmaması halinde kendilerinin devreye girerek tavan fiyat alma kararında bulunabileceğini söyledi.

Güncel Fiyatlar Sıkı Bir Şekilde Takip Ediliyor

Fiyatların EPDK tarafından belirlenmediği aktarılan açıklamada, fiyatlardaki indirim ve artışlara müdahale edilmediği ancak güncel fiyatların sıkı bir şekilde takip edildiği vurgulandı. Fiyatlardaki değişimde tüketiciyi mağdur eden veya piyasanın işleyiş ve rekabetini bozan fiyat hareketlerine karşı EPDK’nın müdahale etme ve tavan fiyat belirleme seçeneğinin bulunduğu ifade edildi. Öte yandan EPDK’nın geride bıraktığımız yıllarda 3 kez 2’şer ay arayla tavan fiyat uygulamasına karar verdiği ve bu sayede yurt genelinde belirlenen tavan fiyatın üzerinde bir fiyatla akaryakıt satışını engellediği biliniyor.

Son Dönemde Tüketici Mağdur Oluyor

Diğer yandan son dönemde özellikle yeni tip koronavirüs salgınının yaşandığı günlerde akaryakıt sektöründe yaşanan bazı fiyat hareketlerinin tüketiciyi mağdur ettiğini belirleyen EPDK, bu fiyat hareketlerinin rekabet ortamını bozan bir hal aldığının tespit edildiğini de aktardı.

EPDK ve Akaryakıt

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@