Ev hanımlarına müjde yasa Meclisten geçerse emekli olabilecekler

Ev hanımı olanları sevindirecek müjdeli haber geldi. Ev hanımı olup herhangi bir emekliliği bulunmayanların bazı şartların karşılanması durumunda emeklilik haklarının tanınmasına ilişkin olan yasa teklifi Meclise geldi.

Ev hanımlarına müjde yasa Meclisten geçerse emekli olabilecekler

Ev hanımı olanları sevindirecek müjdeli haber geldi. Ev hanımı olup herhangi bir emekliliği bulunmayanların bazı şartların karşılanması durumunda emeklilik haklarının tanınmasına ilişkin olan yasa teklifi Meclise geldi. Ev hanımlarını ilgilendiren bu yasanın Meclisten geçmesi durumunda milyonlarca kişinin borçlanarak emekli olabilecekleri belirtildi.

Çalışmasalar Bile Borçlanarak Emekli Olabilecekler

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı olan Ali Duman, ev hanımları için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne suluna teklifin yasalaşması halinde ev hanımları çalışmasalar bile borçlanarak emekli olabilecekler. Ülkemizde milyonlarca ev hanımının çalışmadıkları için emekli olamadıklarını söyleyen Duman, 2008 yılından sonra çalışma hayatına başlayan kadınların emekli olarak tam aylık alabilmeleri için toplamda 7 bin 200 güne ulaşmaları yani 20 yıl çalışmalarının gerektiğini belirtti. Çalışmayan ya da emekli olmaya yetecek süre kadar çalışamayan ev hanımlarının ise emeklilik gibi önemli olan sosyal haktan yararlanamayarak mağdur olmalarına son veriliyor. Konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli olmak koşuluyla 50 yaşını doldurmuş ancak emekli olamamış ev hanımları yasanın Meclis’ten geçmesi durumunda artık emekli olabilecekler.

Emeklilik İçin Ödenecek Tutar Ne Kadar Olacak?

Yasanın Meclis’ten geçmesi durumunda 1995 yılı veya öncesinden bu zamana kadar evli olan ve 1970 yılı ve öncesinde doğan ev hanımları borçlanarak emekli olabilecekler. Yasanın Meclis’te kabul edilmesi halinde ev hanımlığı borçlanması yurt dışı borçlanması gibi değerlendirilirse hiç çalışmayan ev hanımları 7 bin 200 gün için 317 bin 808 lira, analık borçlanması gibi değerlendirilmesi durumunda 226 bin lira ödenmesi gerekecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@