Faturasını erteleyenleri rahatlatacak haber! Bakanlık devreye girdi

Afetler sebebiyle elektrik ve doğal gaz faturalarını ertelemek zorunda kalanları rahatlatacak haber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan geldi. 

EKONOMİ 10.06.2020, 13:09 Sema Topbaş
Faturasını erteleyenleri rahatlatacak haber! Bakanlık devreye girdi

Afetler sebebiyle elektrik ve doğal gaz faturalarını ertelemek zorunda kalanları rahatlatacak haber Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan geldi. Faturalarını erteleyen kişilerin anapara haricindeki fatura bedelini Bakanlık karşılayacak. İşte detaylar…

Bakanlık Bütçesinden Karşılanacak

1 Ocak 2020 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedelleri Tahakkuk ve Tahsisatlarının Ertelenmesine dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğe göre, afetler nedeniyle en az 1 yıla kadar ertelenmesine karar verilen elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin anapara haricindeki finansman maliyetinin gecikme zammı tutarını geçmemesi şartıyla Bakanlık bütçesinden karşılanacak.

Süreç Nasıl İşleyecek?

banner32
Alınan bilgilere göre, süre ve ertelemelerden dolayı şirketlerin katlanacağı finansman maliyetiyle ilgili tüm analizler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanacak ve hazırlanan analizler Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sunulacak. Bu kapsamda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ise Bakanlığın sunduğu finansman maliyetine yönelik uygulama esaslarını şirketlere tebliğ edecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Şirketlerin Hesabına Aktarılacak

Söz konusu şirketler ise tüketim bedellerinin tahakkuk ve tahsilatının ertelenmesinden dolayı önceki ay içerisinde katlandıkları finansman maliyetini bir sonraki ayın ilk 5 günü içerisinde EPDK’ya iletecek. Bu kapsamda finansman maliyetleri dönemine ait olan gecikme zammı tutarını geçmeyecek. Şirket tarafından yapılan başvuru tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde EPDK tarafından hesaplanacak ve şirketin banka hesabı ile beraber Bakanlığa gönderilecek. Ödemeler ise Bakanlık tarafından EPDK’nın yaptığı bildirim tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde şirketlerin hesabına aktarılmış olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@