İcra ve iflas takibi koronavirüs nedeni ile askıya alındı

Cumhurbaşkanı kararı ile nafaka alacakları dışında kalan tüm icra ve iflas takipleri 30 nisan 2020 tarihine kadar durduruldu

EKONOMİ 22.03.2020, 01:38 22.03.2020, 14:16 Sinan Kılıç
İcra ve iflas takibi koronavirüs nedeni ile askıya alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre Koronavirüs salgınına önlem alınması ve yayılmasını önlemek amacı ile alınan tedbir gereği nafaka alacakları haricindeki  yurt genelindeki yürütülen tüm icra ve iflas takipleri 30 nisan 2020 tarihine kadar durduruldu.

İnfazlar durduruldu

Bunun yanısıra taraf ve takip işlemlerinin yapılmaması ve yeni icra ve iflas takibinin taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmeyeceğine karar verilmiştir. Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile Cumhurbaşkanı İcra İflaz Kanunu'nun 330. maddsi gereğince sahip olduğu yetkiyi kullanmış oldu. Alınan karara göre, nafaka alacaklarına ilişkin olarak icra takibi hariç yurt genelinde icra ve iflas takiplerinin 30 Nisan'a kadar durdurulduğu belirtildi. 

İşlemler 1 Mayıs Tarihinden İtibaren Devam Edecek

banner32
Yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşların icra dairelerindki iş ve işlemlerini takip edememesi nedeniyle bir hak kaybı veya mağduriyet yaşatmamak adına 30 Nisan'a kadar yeni bir icra başvurusu veya haciz işlemlerinin de söz konusu olmayacağı belirtildi. Ülkemizi de etkileyen yeni tip koronavirüs salgınının devam etmesi durumunda da bu sürenin yine aynı usulle Cumhurbaşkanı kararıyla uzatabileceği bilgisi verildi. Yine söz konusu virüs salgınına dair yeni bir karar alınmaması halinde 1 Mayıs tarihinden itibaren icra ve iflas işlemlerinin aynı şekilde devam edeceği belirtildi.

Mecbur Kalmadığınız Sürece Adliyeye Gitmeyin Uyarısı

Bunun yanı sıra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan açıklamada, yargısal süreçlerle ilgili yeni düzenlemeler üzerinde çalışma yaptıklarını belirtti. Bakan Gül, vatandaşların çok mecbur kalmadığı sürece adliyeye gitmemesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulunurken yargısal süreçlerle ilgili de herhangi bir hak kaybı yaşanmayacağını ifade etti. Aynı zamanda duruşmaları erteleyecek ve süreleri geriye dönük olarak durduracak genel bir düzenleme üzerinde çalışma sürdürdüklerini belirten Bakan Gül, hem avukat meslektaşlarının hem de vatandaşların bu süreçte müsterih olmalarını istedi.

İcra ve İflas Kanunu'nun 330. Maddesi

İcra ve İflas Kanunu2nun 330. Maddesi'ne göre, 'Fevkalade Hallerde Tatil' ve 'İcra Takiplerinin Durdurulması Halleri' yer alıyor. Madde 330'da yer alan ifadelere göre, salgın hastalık, umumi bir musibet veya harb halinde Cumhurbaşkanı kararıyla memleketin bir kısmında veya bazı iktisadi zümreler lehine muayyen bir müddet için icra takipleri durdurulabilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@