İstanbul'da simit fiyatlarına zam yapıldı

İstanbul'da 100 gr simidin fiyatına yapılan 25 kuruş zammın ardından satışlar büyük durgunluk yaşandı. İstanbul'da 100 gr simit 2 TL'den satılacak.

EKONOMİ 06.01.2020, 14:44 Şener Koştu
İstanbul'da simit fiyatlarına zam yapıldı

İstanbul’da 1 lira 75 kuruştan satılan 100 gr simidin fiyatına 5 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 25 kuruş zam yapıldı. Böylelikle İstanbul’da 100 gr simidin fiyatı 2 TL’ye yükseldi.

Zam Kararı 11 Ekim’de Alınmıştı

İstanbul’da simit fiyatlarına zam yapılması kararı 11 Ekim 2019 tarihinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından alınmıştı. 5 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren kararla birlikte simitte yeni fiyat listesi tezgahlara asıldı. Böylelikle İstanbullular, 1 lira 75 kuruş ödedikleri 100 gr simide artık 2 TL ödeyecek.  

Zam Hammadde Fiyatlarının Yükselmesinden Kaynaklandı

Simide yapılan zamla ilgili görüşlerini ifade eden simitç esnafı Veysi Meskan, “Simit fiyatlarına gelen zammın arkasında susam ve un fiyatlarının artması var. Bu nedenle simit fiyatına yapılan zam aşırı değil, normal bir zamdır. 1 lira 75 kuruştan satılan simit, artık 2 liradan satılacak. Simide iki yıldan sonra gelen bu zammın tek nedeni susam ve un gibi hammade fiyatlarının artmasıdır.” dedi.  

Zamdan Sonra Satışlar Durdu

Simide gelen zammın ardından satışlarda büyük durgunluk olduğuna değinen simitçi esnafı Ali Yağcı, “Simide yapılan 25 kuruşluk zam, anormal bir zam değil. Zamdan sonra işler durgunlaşsa da vatandaşlarımız bu zammı benimseyecektir. Simidin hammadesi un ve susamdaki artışa bakıldığı zaman bu zam gayet normal. Halkımızın aperatif olarak tükettiği simit, kahvaltı saatlerinde ve öğlen aralarında yoğun olarak satılıyor. Simidi en fazla tüketen kesim ise öğrencilerimizdir.” şeklinde konuştu.

25 Kuruş Zam Çok Fazla

Simit tiryakisi olan bir vatandaş ise “Simit tiryakisi olarak sabah akşam simit yiyiyorum. Simide yapılan 25 kuruşluk zam bizim için büyük para. Ancak süreç çok güzel ilerliyor. Rabbim, bayrağımızı dalgalandırsın ve ezanımızı susturmasın. Hepimizin tek isteği budur.” ifadelerine yer verdi.       

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@